Kvůli terezínským památkám vznikne vládní pracovní skupina

foto Premiér Andrej Babiš (vlevo) si prohlédl 31. června 2020 v Terezíně na Litoměřicku opravený Wieserův dům (vzadu).

Terezín (Litoměřicko) - Kvůli obnově terezínských památek vznikne vládní pracovní skupina. Zasedne v ní kupříkladu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Skupina by se měla zaměřit na obnovu pevnostního města na Litoměřicku, některé památky jsou totiž v dezolátním stavu. Novinářům to dnes při návštěvě Terezína řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Fotogalerie

"Budeme řešit za účasti kraje a města, jakým způsobem bychom mohli pevnost dostat do původního stavu, ročně sem chodí 300.000 návštěvníků, ale město má podstatně větší potenciál," uvedl premiér. Podle něj je důležité neopravovat jen části města, ale řešit ho komplexně.

Podle premiéra je také důležité, aby památky v Terezíně byly na seznamu národních kulturních památek. "Budeme o to usilovat při aktualizaci seznamu národních kulturních památek, která má proběhnout do konce srpna," dodal Babiš.

Terezín měl zpracovat plán rozvoje do roku 2030. Starosta René Tomášek dnes ČTK řekl, že je potřeba opravit čtyři objekty za 3,2 miliardy korun. Rozpočet města se přitom pohybuje kolem 50 milionů korun. Pomoc státu je tedy v tomto případě nutná, uvedl. Opravy se týkají Žižkových kasáren, zbrojnice dělostřeleckých kasáren, vojenské nemocnice a proviantního skladu, doplnil starosta.

Se zápisem na seznam národních kulturních památek souhlasí i Dostálová. Podle ní by se totiž opravy mohly financovat z evropských fondů, jako tomu bylo u rekonstrukce Wieserova domu, rezidence Kašpara Wiesera, hlavního dodavatele materiálu pro stavbu terezínské vojenské pevnosti. Městu se na něj podařilo získat 130 milionů korun právě z evropského programu. Wieserův dům začne podle starosty fungovat příští rok, částečně ho bude provozovat město Terezín. "Počítáme, že tady bude výstavní místo. Část budovy bude mít Centrum studie genocid - archeologie zla, část bude mít cyklistický klub Slavoj Terezín," řekl Tomášek.

Terezín založil v roce 1780 císař Josef II. jako mohutný pevnostní systém. Jeho jádrem je Hlavní pevnost s městem uprostřed a předsunutá Malá pevnost. Tragickou úlohu sehrál Terezín za druhé světové války. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. Samotné město nacisté roku 1941 přeměnili v židovské tranzitní ghetto, odkud byla většina vězňů deportována do vyhlazovacích táborů a ghett na východě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 18°C

Celá předpověď