Kvůli stavbě metra D se v sobotu na tři roky uzavře část ulice Na Strži

foto Stavba stanice metra D Olbrachtova na křižovatce ulic Na Strži, Olbrachtova a Jeremenkova v Praze 29. března 2023.

Praha - V pražské ulici Na Strži začne v sobotu stavba jižního vestibulu stanice metra D Olbrachtova, což přinese uzavření části ulice v obou směrech po dobu následujících zhruba tří let. ČTK o tom informovala mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Kvůli uzavírce podnik upraví trasy autobusových linek 124 a 170 a změní rozmístění zastávek. Auta budou úsek objíždět ulicemi Antala Staška, Budějovická a Olbrachtova. Stavba prvního úseku nové linky z Pankráce na Olbrachtovu začala loni v dubnu a vyjde zhruba na 14,5 miliardy korun .

Již od konce loňského června je kvůli výstavbě severního vestibulu a samotné stanice Olbrachtova uzavřena ulice Na Strži ve směru z centra v úseku mezi křižovatkami s Jeremenkovou a ulicí Antala Staška, většina již zavedených opatření bude nadále platit. "Každou dopravní stavbu takových rozměrů samozřejmě provázejí omezení, která jsou nutná pro dotažení tohoto klíčového projektu. Prosím proto všechny Pražany o pochopení ke všem opatřením v?ulici Na Strži,“ uvedl primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Autobusy číslo 124 budou od soboty ve směru ze Želivského jezdit po objízdné trase a linky číslo 170 budou nově odkloněny v obou směrech. Auta jedoucí z Krče na Pankrác budou místo objíždět ulicemi Antala Staška a Budějovická, stejně jako řidiči jedoucí z ulice Zelený pruh. Ve směru z Pankráce budou lidé moci využít Budějovickou a dále nájezd na Jižní spojku u křížení s Michelskou a Vídeňskou ulicí, případně jet z Budějovické dál přes Antala Staška zpět do ulice Na Strži. Podnik zároveň vyzval řidiče, aby se místu pokud možno vyhnuli.

Práce v ulici Na Strži podle informací DPP začnou přeložkami inženýrských sítí, které potrvají asi tři měsíce. O prázdninách dělníci do země spustí vrtané piloty k zajištění budoucí stavební jámy, jejíž většina bude hluboká šest až osm metrů a menší část asi 16 metrů. Z té povedou eskalátory na nástupiště v hloubce asi 31 metrů. Na přelomu léta a podzimu začne samotné hloubení stavební jámy a následně výstavba vestibulu, eskalátorového tunelu, vnitřních nosných konstrukcí a stropní desky. Provoz v ulici Na Strži by měl být podle podniku obnoven v dubnu roku 2026.

Práce na prvním úseku metra D pro DPP provádí konsorcium firem Subterra, Hochtief, Strabag, Hochtief Infrastructure a Ed. Züblin AG, konkrétně stavbu jižního vestibulu stanice Olbrachtova má na starosti Strabag. Podnik zároveň soutěží druhý úsek linky z Olbrachtova na Nové Dvory, výsledek tendru zatím neoznámil. Třetí úsek bude z Nových Dvorů do Písnice. Podnik počítá s tím, že linku z Pankráce do Písnice spustí jako celek na konci roku 2029, odhad celkových nákladů je podle dřívějších informací 52,09 miliardy korun. Následně ještě město počítá s prodloužením linky z Pankráce na náměstí Míru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď