V ČR byl po vichru kalamitní stav, škody jdou do desítek milionů

foto Silný vítr v noci na 11. března 2019 vyvrátil strom, který spadl na zámek v Dobřenicích na Hradecku.

Praha - Česko v neděli a v noci na dnešek zasáhl velmi silný vítr, který lámal stromy, trhal střechy a komplikoval dopravu. Energetici večer na většině území odvolali kalamitní stav, daří se jim obnovovat dodávky. K 22:00 bylo bez elektřiny přes 12.000 míst, přičemž v noci to bylo přes 425.000. Pojišťovny evidují škody v desítkách milionů korun. Lesům ČR vichřice poničila asi milion stromů. Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Větrná bouře Eberhard působila škody také v sousedních zemích.

Společnost ČEZ Distribuce k 22:00 evidovala zhruba 60 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny zůstávalo přes 12.000 domácností, uvedla mluvčí Soňa Holingerová. Firma k 22:00 zrušila kalamitní stav na většině svého distribučního území, dál platí na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku. Společnost E.ON k 19:30 evidovala 500 domácností bez proudu. Ráno jich bylo 75.000. Distributor večer odvolal kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině, nadále však zůstává v jižních Čechách.

Výpadek elektřiny v noci na dnešek postihl také poštovnu na Sněžce. Na vrcholu nejvyšší české hory měl vítr sílu orkánu. V nárazech foukal rychlostí až 206,6 kilometru v hodině, řekl ČTK Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dva životy. Největší výpadky elektřiny způsobené větrem za poslední dekády postihly Česko během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy se výpadky sítě na vrcholu kalamity týkaly téměř milionu lidí.

Pojišťovny mají po víkendovém silném větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Nejčastěji jde o zničené střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, spadané ploty a rozbité skleníky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a vyslaly pracovníky do terénu.

Škody eviduje také státní podnik Lesy České republiky, jemuž podle prvních odhadů vichřice poničila milion metrů krychlových dřeva. Jde asi o jeden milion stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, objem zničeného dřeva představuje zhruba osm procent z očekávaných letošních tržeb. Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě víc zahltí trh se dřevem, který je ve střední Evropě pod tlakem kvůli kůrovcové kalamitě.

Silný noční vítr dnes přidělal práci i železničářům. Ráno a ještě i kolem poledne vlaky nejezdily na několika hlavních a mnoha lokálních tratích. Problémy hlásily téměř všechny kraje, nejméně omezení bylo podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné na jižní Moravě. Vlaky měly kvůli vichřici problémy například mezi Českými Budějovicemi a Prahou, mezi jižními Čechami a Rakouskem, na trati Pardubice - Havlíčkův Brod, mezi Olomoucí a Krnovem či na trati Karviná - Dětmarovice. Provoz musel být omezen i na vlakovém nádraží v Olomouci, kde se utrhla část střechy a spadla do kolejiště. Zranění ani větší škody nebyly hlášeny.

Před 19:00 už vlaky kvůli následkům větru nejezdily jen na části trati mezi Horní Cerekví a Jindřichovým Hradcem a mezi Táborem a Bechyní, vyplývá z webu Českých drah. U Tábora se má provoz obnovit až v úterý dopoledne, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Hasiči od nedělního odpoledne do dnešních 10:00 vyjížděli k více než 3600 zásahům. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Nejvíc práce měli ráno a dopoledne hasiči v Moravskoslezském kraji, kam se silný vítr během časných ranních hodin přesunul. Vedle severní Moravy museli nejčastěji do terénu v Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Větrná bouře Eberhard zasáhla i další evropské země. Na Slovensku se ocitly bez dodávek elektřiny tisíce odběratelů, počasí zkomplikovalo také provoz vlaků, například na hlavní trati od hranic s Českem ve směru do Bratislavy a také ve Vysokých Tatrách. Se značnými potížemi se potýkala železniční a silniční doprava v Německu. Vyvrácené stromy v kolejištích a přerušené dodávky proudu zastavily vlaky v Severním Porýní-Vestfálsku. Podle televizní stanice WDR se na dálnicích před 8:00 v dopravní špičce tvořily kolony o celkové délce kolem 420 kilometrů.

Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu, v nárazech měl i 206,6 km

Na Sněžce dosáhl vítr v noci na dnešek síly orkánu. V nárazech měl i 206,6 kilometru v hodině, na nedaleké hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů přes 110 kilometrů v hodině. ČTK to řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, přes den by měl vítr slábnout. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

"Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam vítr dosahoval 57,4 metru za vteřinu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce," řekl ČTK Stráník. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji.

Na Sněžce vlivem silného větru byly přerušeny dodávky elektrického proudu. "Večer nebylo možné z baráku vylézt, jaký byl vítr. Vypadla elektřina. V neděli mezi 21:00 a 22:00 dosahoval vítr v nárazem 195 kilometrů v hodině. I když je vítr poměrně silný, škody na objektu nepředpokládáme. Takový vítr není nic, co bychom neznali. Přesto si myslím, že letos je to asi nejvíce, co na Sněžce foukalo," řekl ČTK správce poštovny Dalibor Blaha.

Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu.

Kvůli výpadku elektřiny se dnes nerozjela kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu a šestisedačková lanovka Hofmanky na Černé hoře. V areálu jsou v provozu lanovka Protěž a vleky Anděl a Formánky. Ostatní vleky a lanovky SkiResortu Černá hora - Pec provoz neomezily.

Správa Krkonošského národního parku žádné významné škody v lesích neeviduje. "Mohou to být někde jednotlivosti, rozhodně ale nejde o kalamitu rozsahu orkánu Kyrill, tedy nic významného. Stromy jsou bez sněhu, takže není plocha, do které by se vítr opíral. Kromě toho nejvíce foukalo na hřebenech, jež jsou vesměs bez lesů. Zatím v terénu nenacházíme zásadní problém," řekl ČTK dopoledne mluvčí KRNAP Radek Drahný. Všechny přístupné turistické trasy jsou průchodné. Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88.000 metrů krychlových dřeva.

V Krkonoších stále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo 220 centimetrů sněhu, za poslední tři dny tam na ledovou krustu napadlo asi čtvrt metru sněhu za působení silného jižního později západního větru. V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové. Proto je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá. Podle předpovědi by dnes mělo napadnout dalších asi deset centimetrů sněhu za působení silného západního větru. "Mohou se vyskytnout laviny deskové a laviny z klouzavého sněhu," uvedl Robert Dlouhý z horské služby Krkonoše. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, jež se většinou zastaví na svahu.

Jihočeský kraj

Počet domácností bez elektřiny v Jihočeském kraji během dne výrazně klesl. Zatímco ráno bylo kvůli poruchám způsobeným větrem bez elektřiny 27.000 domácností, v podvečer šlo o 1400 míst. Energetici zůstanou zhruba do 20:00 v terénu, kde pokračují v opravách. Podle odhadů by tak do rána mělo být bez elektřiny přibližně už jen šest stovek domácností, a to především na Českobudějovicku. ČTK to řekla mluvčí distribuční společnosti E.ON Martina Slavíková.

"Naši zaměstnanci i externí dodavatelé, kteří nám s opravami pomáhají, se vrátí do terénu znovu v úterý v 6:00," uvedla Slavíková.

Kvůli popadaným stromům stále nejezdí v regionu některé vlaky. Na trase České Budějovice - Praha je mimo provoz úsek mezi Hlubokou nad Vltavou a Ševětínem. Omezení se týká i železnice mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem, Táborem a Bechyní nebo Kamenným Újezdem a Holkovem.

Hasiči na jihu Čech měli za víkend a dnešek přibližně 600 výjezdů kvůli silnému větru. Nejvytíženější byli v neděli v noci a v pondělí nad ránem. "Postupně ten nápor klesal. Během dneška už nepřibývaly nové události a většinou jsme odstraňovali následky z neděle," řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Dodala, že na řadě míst silný vítr strhnul plechové střechy. V Českých Budějovicích rovněž povalil několik billboardů. "Nejčastěji jsme ale odstraňovali popadané stromy. Hasiči zatím stále zůstávají v terénu," uvedla.

Jihomoravský kraj

Jihomoravští hasiči celou noc i během dne vyjížděli k popadaným stromům, i další zásahy souvisely se silným větrem. Celkem hasiči od sobotního večera do dnešních 17:30 napočítali 237 výjezdů. Před silným větrem, který mohl ovlivňovat bezpečnost provozu, varovali také silničáři.

Silný vítr foukal už v noci na sobotu, kdy strhl například střechu v Hustopečích na Břeclavsku. Poškodila přístřešek u vedlejšího domu a dvě zaparkovaná auta. Od soboty bylo množství domácností bez proudu, společnost E.ON vyhlásila kalamitní stav, který dnes večer zrušila. "Vzhledem k aktuální situaci v síti a předpovědi počasí jsme se rozhodli odvolat kalamitní stav na jižní Moravě," uvedla před 20:00 její mluvčí Martina Slavíková. Zatímco ráno bylo bez proudu 5200 domácností, v 18:00 už jen asi stovka. Všechny poruchy plánuje společnost do večera odstranit.

Vítr se vrátil v noci na dnešek. Nejvíc zásahů měli hasiči v okolí Brna a na Blanensku, vyjížděli však ve všech okresech. Zásahy pokračují, ale v průběhu dne jich ubývalo, řekl ČTK odpoledne mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Brněnští strážníci odklízeli vyvrácené dopravní značky nebo popelnice ze silnic, ale pomáhali i u vážnějších případů. Před půlnocí zavolala do centra města hlídku strážníků žena, která si všimla velkého kusu uvolněné omítky. Okolí domu v Masarykově ulici strážníci obehnali páskou a počkali na příjezd hasičů.

Kolem nedělních 22:00 se ozval majitel stříbrného peugeotu s tím, že mu v Medlánkách spadl na auto velký jehličnan a on s ním nedokáže vlastními silami nic udělat. Přivolaná hlídka na pomoc zavolala hasiče, kteří strom rozřezali. O velkém štěstí mohl mluvit řidič suzuki zaparkovaného dnes po půlnoci v Králově Poli. "Strom, který se vlivem větru rozlomil, totiž probodl čelní sklo a zabořil se přímo do sedadla za volantem," uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Vítr se prohnal také starým hřbitovem v Myslínově ulici, kde po sobě zanechal vyvrácený strom. Strom přehradil ulici Kostelní zmola a poničil tři hroby u hřbitovní zdi.

Královéhradecký kraj

Silný vítr v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. Hasiči měli od nedělního večera do dnešního odpoledne hlášeno v souvislosti s větrem zhruba 300 událostí. Běžný denní průměr přitom činí 20 událostí v celém kraji. Energetici v kraji kvůli velkému množství poruch vyhlásili, stejně jako v jiných krajích, kalamitní stav. Odpoledne zůstávalo bez elektřiny asi 2000 domácností. Pro ČTK to uvedly mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

Energetici v kraji ráno evidovali na vedeních vysokého napětí 51 poruch, odpoledne měli k opravě ještě 18 poruch. Předpokládají, že na opravách budou pracovat i v noci a v úterý. "Pomáhají nám i externí firmy a hasiči. Poruchové čety jsme posílili například o pracovníky z oblasti měření. Do některých obtížně přístupných míst se opraváři musejí doslova prořezat," uvedla Beránková.

Vichřice přes noc poničila v kraji více než deset střech. Ve Vamberku na Rychnovsku vítr uvolnil plechovou střechu i se solárními panely. V Železnici na Jičínsku spadl uvolněný plech ze střechy na osobní auto. V Solnici odtržená střecha z kravína skončila v sousedním areálu, kde poškodila jiný objekt. Hasiči museli na střeše kravína strhnout část lepenky. V Dobřenicích na Hradecku spadl větrem vyvrácený strom na tamní zámek. V Hradci Králové vítr na jednom objektu doslova sroloval plechovou střechu.

Části uvolněných střech zajišťovali hasiči v Hradci Králové na Ulrichově náměstí a v Malšovicích. Zasahovali u poškozených střech v Předměřicích nad Labem a v Praskačce na Hradecku, v Nové Pace na Jičínsku a v Hronově - Zbečníku na Náchodsku.

Nejčastěji hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic. V Hradci Králové v ulici Na Biřičce dvě osobní auta narazila do spadlého vzrostlého stromu. Nehody se obešly bez zranění. V několika případech také spadly stromy na auta, například v Úlibicích a v Hořicích na Jičínsku. Polámané stromy také ničily dráty elektrického nebo telekomunikačního vedení.

Noční směnu v noci na dnešek hasiči na krajském operačním středisku posílili z pěti na sedm pracovníků a pak povolali ještě dva lidi.

"Operační středisko přijímalo nejprve v podvečerních hodinách hovory z ostatních krajů, jejichž operační střediska byla vytížena hlášením událostí. Postupně s příchodem silného větru na východ Čech se zahlcovala linka událostmi z území Královéhradeckého kraje," uvedla mluvčí.

Liberecký kraj

Situace v Libereckém kraji se po noční vichřici v průběhu dne zlepšila, dopravu ale od odpoledne začalo komplikovat sněžení. Bez proudu bylo před 20:00 ještě asi 2000 odběrných míst, o čtyři hodiny dříve to bylo 15.000 domácností. Popadané stromy a ulámané větve na mnoha místech přerušily elektrické vedení. Předpoklad je, že se poruchy na vedení vysokého vedení podaří odstranit ještě dnes. Řeší se posledních osm. ČTK to řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

"V odstraňování poruch budeme pokračovat i zítra, protože následovat budou opravy na hladině nízkého napětí," dodala Holingerová. Nejvíc domácností bez proudu je v kraji na Českolipsku. Stále platí kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil na celém území ČR.

Dopravu od odpoledne zkomplikovalo v kraji sněžení. Zatímco v nižších polohách jsou většinou silnice jen mokré, v horských oblastech je na silnicích rozbředlý sníh, který se uklouzává. Motoristé by proto měli být opatrní. Dva kamiony uvízly na uklouzané silnici ve stoupání od Desné na Kořenov na Jablonecku. Silnice je tam po sněhové přeháňce zledovatělá a pro kamiony nesjízdná. Pro nákladní dopravu bude uzavřena jen po nezbytně nutnou dobu, než se oba kamiony podaří vyprostit, řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má správu komunikací v kraji na starosti.

Libereckým krajem se prohnala v noci na dnešek vichřice. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem dosahoval vítr nejvyšších rychlostí v Liberci, kde naměřili náraz o rychlosti bezmála 100 kilometrů v hodině. V České Lípě vítr přesáhl rychlost 86 kilometrů v hodině. Silný vítr vyvracel a lámal stromy. Silničáři kvůli tomu museli uzavřít silnice v Kořenově a Bozkově, ještě ráno se je ale podařilo zprůjezdnit. Popadané stromy zastavily i vlaky z Martinic v Krkonoších na Jilemnici a z Liberce na Frýdlant, i tam už byl ale provoz obnoven.

"Krajské operační a informační středisko přijalo do dnešního poledne neuvěřitelných 311 událostí," řekl ČTK Daniel Mlčoch z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. V drtivé většině případů podle něj hasiči odstraňovali spadané stromy přes silnice, na dráty elektrického vedení či budovy. Vítr také strhával střechy, plechy a bral s sebou skoro vše, co nebylo jakkoliv upevněno. Nejvíc výjezdů bylo na Českolipsku, bezmála 200.

Nejsložitější zásah řešili zřejmě hasiči z České Lípy v Havlíčkově ulici, kde poryvy větru doslova strhly celou střechu z budovy domova mládeže střední průmyslové školy. "Hasiči střechu zajistili a evakuovali z budovy celkem 36 dětí, které následně převezli do Zákup do náhradního ubytování," řekl Mlčoch. Podle informací z Libereckého kraje musela škola zajistit pro děti jiné ubytování. Oprava střechy přijde podle odhadů na více než deset milionů korun. ČTK to řekla vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezští hasiči mají od soboty více než šest set výjezdů kvůli silnému větru. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a zajišťovali uvolněné střechy. Nejvíce práce měli od nedělní půlnoci do dnešního odpoledne, vyjížděli k víc než 500 událostí. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podle energetiků bylo k 17:00 bez dodávek elektrické energie téměř 4500 domácností a firem. Ráno jich bylo téměř 50.000. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici. Na několika místech byla zastavena železniční doprava.

"Od sobotního rána jde v Moravskoslezském kraji o víc jak 607 výjezdů. Často u jednoho zásahu hasiči odstraňovali více nebezpečných dřevin," řekl Kůdela. Nejvíce práce měli hasiči v okresech Frýdek-Místek a Bruntál. Evidují tam 110 zásahů. Na Opavsku vyjížděli 90krát. Dosud se všechny události obešly bez zranění i větších materiálních škod.

Například v Ostravě museli ráno hasiči s pomocí automobilového žebříku opatrně sundat několik velkých polykarbonátových desek z bočního opláštění sportovní haly SPŠ elektrotechnické v centru města. Několik uvolněných desek již leželo na zemi. Na jiném místě Ostravy museli provizorně upevnit poškozenou střešní krytinu na domě.

V Ostravě-Mariánských Horách zasahovaly dopoledne jednotky u vyvráceného stromu, který spadl na přízemní objekt vedle základní školy. Strom hasiči částečně ořezali ze střechy objektu, zavěsili na hydraulické rameno a snesli na trávu.

Spadlé stromy často způsobily výpadky dodávek elektřiny. "Problémy související se silným větrem se začaly v Moravskoslezském kraji hromadit v neděli večer. Nyní (k 17:00) v kraji evidujeme 4500 odběrných míst bez dodávek elektřiny. Ráno jich bylo téměř 50.000. Řešíme 20 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí," řekla mluvčí energetiků Soňa Holingerová. Dodala, že většinu poruch odstraní ještě během dne. Výjimkou je jen oblast Krnovska, kde práce komplikuje nepřístupný terén. "Tam budeme v odstraňování poruch pokračovat v úterý," řekla.

Doprava na železnici byla brzo ráno v kraji zastavena na několika místech. Vlaky nejezdily v úsecích Třebovice - Děhylov, Třemešná ve Slezsku - Osoblaha a z Valšova na Rýmařov a Hrubou Vodu. Ve většině případů cestující mohli využít autobusy. Na všech místech už byly překážky z trati odstraněny a provoz obnoven.

Olomoucký kraj

Především popadané stromy či uvolněné střechy zajišťovali v noci na dnešek hasiči kvůli silnému větru v Olomouckém kraji. V odstraňování následků pokračovali po celé dopoledne, počet událostí již stoupl na 340. Nikdo nebyl zraněn, počítány jsou však škody na majetku. Některé stromy popadaly na osobní auta či na dráty elektrického napětí. Na vlakovém nádraží v Olomouci se utrhla větší části střechy z drážního objektu a spadla do kolejiště, provoz musel být omezen.

Vítr začal zaměstnávat hasiče od nedělních 17:00, na intenzitě nabral po půlnoci. Hasiči zasahovali v celém kraji, od Šumperska a Jesenicka po Olomoucko, méně na Prostějovsku a Přerovsku. "Aktuální číslo součtu všech výjezdů od nedělní 17. hodiny je 340. Stále pokračujeme v odstraňování následků silného větru v Olomouckém kraji. Práce budou pokračovat do večera," řekl před polednem ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Dopoledne kromě odstraňování stromů zasahovali hasiči například v Litovli na náměstí Svobody, kde se uvolnily plechy na střeše kostela. Ve Šternberku odstraňovali plechy z kolejiště, v Petrově nad Desnou na Šumpersku zajišťovali střechu hrozící pádem a v Zábřehu odstraňovali plechy na střeše průmyslového objektu. Nyní například řeší uvolněné cihly na štítu domu na Kollárově náměstí v Olomouci. Na Svatém Kopečku spadl strom na střechu restaurace.

Popadané stromy během noci v několika případech také ničily majetek. "Ve Šternberku v ulici Uničovská spadlo několik stromů na více vozidel," popsal situaci Hošák. Také v Olomouci v Hynaisově ulici spadl strom na dvě zaparkovaná vozidla. Stromy či větve ohrožovaly i řidiče jedoucích aut. Například v neděli večer spadla velká větev na na dálnici D35 ve směru od Mohelnice na Olomouc na nákladní auto a poškodilo přední sklo. Na stejném úseku větev poškodila i další nákladní auto v pondělí ráno. Nikdo nebyl zraněn, škoda je odhadována na desítky tisíc korun, řekla dnes ČTK mluvčí policie Irena Urbánková. Do spadlého stromu narazilo dnes ráno také osobní auto u Libavé.

U uvolněných střech hasiči zasahovali po celém kraji, například v Dubicku na Šumpersku se utrhl kvůli náporu větru celý zahradní domek, v jesenických lázních vítr poškodil střechu jedné z budov. "V Javorníku na Jesenicku došlo k pádu stromu na dráty elektrického vedení a poté chytla tráva v okolí," doplnil Hošák.

Popadané stromy komplikovaly dopravu na železnici, na některých místech musel být zastaven provoz, ale i na silnicích. Od nočních hodin je kvůli nim dočasně uzavřeno několik úseků silnic.

Pardubický kraj

Hasiči v Pardubickém kraji měli od nedělních 20:00 do dnešních 12:00 kvůli větru více než 300 výjezdů. Zejména odstraňovali spadlé stromy a větve. ČEZ v kraji stejně jako v dalších vyhlásil kalamitní stav. Výpadky dodávek elektřiny postihly všechny okresy regionu, větší část poruch již energetici odstranili, bez proudu zůstává zhruba 2500 domácností.

Hasiči nejčastěji odklízeli stromy spadlé na silnice. Tak tomu bylo například v Trstěnici na Svitavsku, Nemošicích u Pardubic, v Leštince na Chrudimsku nebo Vysokém Mýtě - Domoradicích na Orlickoústecku. U Gruny na Svitavsku narazil do spadlého stromu nákladní automobil. Kvůli polomům byla uzavřena silnice III/3438 z Vortové na Chrudimsku na hranice kraje a silnice třetí třídy mezi částmi Pardubic Jesničánky a Nemošice, kde spadl strom do elektrického vedení, obě jsou už průjezdné.

Překážky odklízeli hasiči i na železničních tratích mezi Chrudimí a Moravany, mezi Hlinskem a Havlíčkovým Brodem, Borovou u Poličky a Čachnovem nebo v Branné, Vápenné, Ostružné, Černovíru a Týništi nad Orlicí. Všechny jsou již opět v provozu stejně jako trať mezi Letohradem a Králíky na Orlickoústecku, kde vypadlo zabezpečovací zařízení.

"Zasahovali i v případech, kdy ze zahrady v Lázních Bohdanči odlétl fóliovník nebo se ve Vejvanovicích trampolína ocitla na silnici. V Žižíně zase pergola skončila u sloupu veřejného osvětlení," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Uvolněné plechy na střeše budov, které hrozily pádem, hasiči připevňovali v Pardubicích, ve Svitavách, Orličkách nebo na přístřešku restaurace v Chrudimi nebo v Třemošnici.

V Pardubickém kraji zůstává 17 poruch na vedení vysokého napětí, bez energie bylo před 18:00 ještě asi 2500 domácností. Poruchy na vedení vysokého napětí energetici odstraňovali celý den ve všech okresech regionu. "K nejpostiženějším oblastem patřilo Pardubicko, Chrudimsko, Ústí nad Orlicí a okolí," uvedla už dřív odpoledne mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Plzeňský kraj 

Vpodvečer zůstávalo bez proudu 330 domácností, ráno jich bylo zhruba 9400. Silný vítr, který problémy v dodávkách proudu i dopravě způsobil, v regionu ustal dnes po půlnoci a podle meteorologů by se alespoň do úterý neměl znovu rozfoukat. V neděli od 15:00 do 24:00 vyjížděli hasiči v regionu k 302 událostem, z nichž více než 90 procent zavinil právě silný vítr. ČTK to řekli řídicí důstojník krajských hasičů Jaroslav Hrdlička a regionální mluvčí společnosti ČEZ Michaela Jirovcová

Hladiny řek na Šumavě, které v neděli večer vystoupaly na první povodňový stupeň, poklesly. Podle dostupných informací nikdo nebyl zraněn.

"Z 80 procent šlo o padlé stromy nebo větve," popsal zásahy hasičů Hrdlička. Relativní klid byl od půlnoci do 04:00. Poté začali lidé jezdit do práce a hlásili zejména stromy na vozovkách, hlavně na okresních a místních komunikacích.

Regionální mluvčí společnosti ČEZ Michaela Jirovcová ČTK řekla, že kolem 18:00 energetici v kraji evidovali ještě osm poruch na vedení vysokého napětí, což je pětina oproti ránu. Bez proudu je 330 domácností, ráno jich bylo skoro téměř třicetkrát tolik. Podle Jirovcové bude dnes odstraněna valná většina poruch, ale zřejmě ne všechny odlehlé objekty a chaty.  

"V úterý bude rychlost větru nejnižší. Od středy se to zase rozfouká," uvedl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Místy se stále objevují lokální přeháňky se sněhem. Podle Lenky Boříkové z ČHMÚ byly srážky v regionu výrazně menší, než se očekávalo a hladiny řek nestoupají, a to ani Otava a Křemelná, které byly v neděli večer na prvním povodňovém stupni.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči zaznamenali více než 500 výjezdů kvůli silnému větru. Nejvíce zásahů bylo u popadaných stromů či větví. Po poledni se už situace uklidnila, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda. Podle mluvčí ČEZ Distribuce Soni Holingerové zůstávalo odpoledne v regionu bez proudu ještě 3000 domácností. Nejvíce poruch energetici evidovali na Nymbursku a Příbramsku.

"Řešíme ještě dvě nebo tři události, ale už to všechno opadá," uvedl Svoboda kolem 16:30. Hasiči podle něj odpoledne vyjížděli například do Záryb u Prahy k nalomenému stromu, který hrozil pádem na cestu. Podobných případů měli během noci i dneška vůbec nejvíc. Vyjížděli však i k poničeným střechám, například v Dobříši na Příbramsku vichr utrhl velký kus plechu ze střechy základní školy. Kromě toho zaznamenali dopravní nehody, při nichž auto najelo do stromu nebo strom spadl na vozidlo.

Holingerová kolem 16:30 uvedla, že energetici ve středních Čechách ještě evidují 20 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je tak zhruba 3000 domácností, kolem 10:00 jich bylo 14.000.

Bez elektřiny se ráno ocitli například lidé v Říčanech u Prahy. Kvůli výpadku proudu tam muselo být po velkou část dne zavřeno i volnočasové centrum Na Fialce, kde je bazén, bistro a sportovní hala.

V souvislosti s výstrahou meteorologů před velmi silným větrem povolali hasiči do služby posily. V celém kraji sloužili v plných stavech, posíleno bylo také operační středisko.

Ústecký kraj

Čtyřiadvacet poruch na vedení vysokého napětí zbývá odstranit po noční vichřici v Ústeckém kraji. Většinu z nich stihnou energetici vyřešit dnes. Bez proudu v Ústeckém kraji zůstává na 6500 lidí. ČTK to odpoledne řekla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Všechny silnice, které byly ráno kvůli popadaným stromům a elektrickému vedení uzavřené, jsou podle policejních webových stránek už v Ústeckém kraji průjezdné.

"Aktuálně evidujeme 24 poruch na vedení vysokého napětí. Během dneška bychom měli odstranit skoro všechny. Nepodaří se však odstranit jednu poruchu na vedení vysokého napětí kvůli špatně přístupnému terénu ve Verneřicích u Bukové hory," řekla po 17:00 ČTK mluvčí Holingerová. Zároveň odstraňují energetici desítky poruch na hladině nízkého napětí. Noční vichřice napáchala škody na vedení vysokého napětí především na Děčínsku a Ústecku. Celkem v průběhu noci zaznamenali pracovníci ČEZ 36 poruch na vedení vysokého napětí. "Další desítky byly na nízkém napětí. Nejhorší situace je stále na Děčínsku," uvedla odpoledne mluvčí ČEZ.

V pondělí odpoledne uzavřeli policisté silnici v ulici Družstevní v Děčíně v délce 90 metrů. Důvodem je odstranění 30metrové lípy. Uzavírka potrvá do úterního dopoledne.

V pondělí dopoledne hasiči vyjeli k dalším 56 případům, aby odstranili následky větrné smršti. "V 33 případech hasiči odstraňovali spadlé stromy a v dalších 23 případech to byly uvolněné plechy na střechách, narušené elektrické vedení a další následky," upřesnil mluvčí krajských hasičů v Ústí nad Labem Lukáš Matvan. Nejvíce zásahů - 20 - měli na Děčínsku. Sedm na Ústecku a tři na Teplicku. Zbývající zásahy byly v Lounech a Litoměřicích.

V noci na pondělí pak vyjely hasičské jednotky k 306 případům. Podle mluvčího Marvana zasahovali u 227 případů popadaných stromů a větví a v 79 případech odstraňovali utržené střechy a jejich části a pomáhali s odstraněním škod. "V okresu Děčín vyjely hasičské jednotky k 110 nahlášeným spadlým stromům a k 27 dalším událostem," upřesnil Marvan. Hasiči podle něho likvidovali na Děčínsku hlavně spadlé stromy, utržené billboardy, poničené elektrické vedení. Na Ústecku zasahovali na 47 místech kvůli spadlým stromům a u 15 dalších problémů způsobených silným větrem. Na Teplicku a Litoměřicku evidovali 25, respektive 27 míst, kde spadly stromy. Nejméně výjezdů v souvislosti s počasím zaznamenali hasiči na Chomutovsku a Mostesku. V každém z okresů vyjeli k pěti událostem.

Kraj Vysočina

Energetici dnes odstranili značnou část poruch v dodávkách elektrické energie způsobených nočním silným větrem a popadanými stromy. Na Vysočině zůstává bez elektřiny asi 1700 domácností, ráno jich byly desetitisíce. Společnost E.ON večer na Vysočině odvolala kalamitní stav. Na několika úsecích v kraji stále nejezdí vlaky. Silnice zablokované popadanými stromy se odpoledne podařilo zprůjezdnit. Od nedělního podvečera odstraňovali hasiči popadané stromy asi na 300 místech.

S odklízením následků silného větru, který dosahoval podle meteorologů rychlosti až 110 kilometrů v hodině, pomáhali i hasiči z jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárnu orkán nijak nezasáhl, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Podle krajských silničářů se odpoledne podařilo obnovit provoz mezi obcemi Bransouze a Brtnicí, mezi Batelovem a Horní Cerekví i Herálcem a obcí Vortová. Silnice od rána blokovaly popadané stromy.

Společnost E.ON vyhlásila v neděli večer na Vysočině podobně jako v dalších krajích kalamitní stav, v pondělí večer jej odvolala. "Vzhledem k aktuální situaci v síti a předpovědi počasí jsme se rozhodli odvolat kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině," uvedla její mluvčí Martina Slavíková.

Ráno bylo v kraji bez energie asi 30.000 domácností. Pracovníkům společnosti se i přes nepříznivé klimatické podmínky podařilo většinu poruch odstranit. Před 20:00 zůstávalo bez dodávek proudu asi 500 odběrných míst, uvedla Slavíková. Nejhorší byla situace na Pelhřimovsku a Jihlavsku.

Kalamita platila i tam, kde je dodavatelem elektřiny ČEZ. Společnost odpoledne evidovala poruchy na třech vedeních vysokého napětí na Havlíčkobrodsku.

Kvůli poruše trakčního vedení nejezdily vlaky mezi Šlapanovem a Jihlavou. Ještě dnes pozdě večer by podle mluvčího SŽDC Pavla Tesaře mohl být obnoven provoz i v úseku Horní Cerekev - Jihlávka a Popelín - Počátky - Žirovnice.

Zlínský kraj

Na Vsetínsku zůstává kvůli silnému větru a popadaným stromům bez elektřiny necelých 100 odběrných míst. Situace se zlepšuje, ráno se tam muselo bez elektřiny obejít asi 4000 odběrných míst, řekl ČTK po 17:00 Vladislav Sobol, mluvčí skupiny ČEZ, která v okrese zajišťuje dodávky elektřiny. V dalších částech kraje se mohou vyskytovat potíže s dodávkami elektrického proudu pouze lokálně.

"Řešíme ještě dvě poruchy na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez dodávek elektrického proudu zůstávají některá místa v okolí Velkých Karlovic," uvedl dnes v podvečer Sobol. Většinu poruch by se podle něj mělo podařit odstranit večer, případně v noci na úterý.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli v souvislosti se silným větrem od nedělní půlnoci do dnešních 16:00 k 35 hlášeným událostem. Odstraňovali především stromy spadlé na komunikace. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Nejvíce zásahů zaznamenali hasiči na Vsetínsku. V Kelči zajišťovali odtrhávající se plechovou střechu z budovy tamní základní školy. "Lezecká skupina s pomocí výškové techniky zajistila plechovou střechu na více místech, aby nedošlo k jejímu uvolnění a spadnutí na zem," uvedla Javoříková. Nejklidnější situace byla na Uherskohradišťsku.

Ve Zlínském kraji by dnes měla rychlost větru místy v nárazech překonávat 50 kilometrů v hodině, při bouřkách a silných přeháňkách lokálně i 70 kilometrů v hodině. Postupně však vítr podle meteorologů zvolna zeslábne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď