Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je dobrá

foto Ilustrační foto - Teplé a slunečné počasí využili 13. srpna 2020 lidé k návštěvě přírodního koupaliště v Oseku na Teplicku. Voda je zde čistá, bez závad.

Praha - Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice je většinou dobrá. Také její teplota se už na mnoha místech dostala přes 20 stupňů Celsia. Lidé tyto vodní plochy v současném slunečném počasí vyhledávají mnohdy častěji než otevřená venkovní akvacentra, zjistila ČTK.

Hygienici označili za nevhodné ke koupání jen několik koupališť. Lidé by se měli vyhnout například Těrlické přehradě a Vrbickému jezeru na Karvinsku. Na těchto místech, stejně jako v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, hrozí riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Staňkovský rybník u Třeboně má aktuálně vodu vhodnou ke koupání. S ohledem na předchozí sezony ji však hygienici hodnotí jako nevhodnou. Nejhorší kvalita vody v jižních Čechách je v rybníku Hejtman na Třeboňsku, vyskytuje se tam velké množství sinic. Naopak nejkvalitnější vodu na jihu Čech má momentálně lipenská přehrada.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání v něm zakážou.

Provozovatelé akvacenter v Olomouckém kraji ČTK sdělili, že chodí zatím pouze desítky lidí. "Lidí chodí opravdu málo. Červen je obecně špatnější, protože děti jsou ještě ve škole, ale koronavirová opatření tomu nepřispěla," sdělil vedoucí provozu Aquaparku Koupelky Prostějov Miloš Kaštil. Podobná situace je i v novém Aquacentru na Benátkách v Šumperku.

Milovníci koupání naopak na řadě míst v Olomouckém kraji obsazují venkovní přírodní plochy, v obležení je již podle zjištění ČTK například lom ve Výklekách na Přerovsku, návštěvníky od koupání neodrazuje ani studená voda. Lidé míří také na štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď