Kutnou Horou projely desítky cyklistů na historických kolech

foto Lidé sledují vystoupení členů Českého klubu velocipedistů 10. srpna 2019 v Kutné Hoře při oslavě 150. výročí od prvního závodu na kolech v Čechách. Účastníci akce se pak vydali na vzpomínkovou cyklojízdu po původní trase z Kutné Hory do Sedlce se startem od divadla.

Kutná Hora - Kutnou Horou odpoledne projely desítky cyklistů v dobovém oblečení na historických kolech. Připomněli tak 150 let od prvního závodu na kolech v českých zemích. ČTK to řekl Jan Šup z Českého klubu velocipedistů.

Fotogalerie

Cyklojízda, které přihlíželo kolem dvou stovek diváků, začala u Tylova divadla. Předcházely jí ukázky takzvaných cyklistických rejů, tedy sestavy předvádění na jízdních kolech za doprovodu hudby. K vidění byla i sestava v podání devíti jezdců na vysokých kolech.

Mezi modely kol byly dobové typy z 19. století, z období první republiky i druhé světové války. Jezdci na sobě měli dobové ošacení včetně doplňků. "Tady vlastně nevidíte nikoho, kdo by jel v nepatřičném oblečení," uvedl Šup. K vidění byli například i vojáci, hasič, ale i dámy v šatech.

Termín výročí prvního cyklistického závodu v Čechách určili v Kutné Hoře podle dobového plakátu, který zval na závod konaný 8. srpna 1869 na silnici mezi Kutnou Horou a Sedlcí. Zprávy o tom, zda se soutěž skutečně konala, podle Šupa nejsou. Naopak je doloženo, že cyklisté závodili o týden později v Brně. I zde si výročí 150 let připomenou, a to jízdou 150 cyklistů Lidickou ulicí.

Český klub velocipedistů pořádá první listopadovou sobotu na pražské Letenské pláni tradiční dobovou jízdu k zakončení sezony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď