Kupec byl odvolán z čela ČD, podnik dočasně povede Dvořák

foto Dozorčí rada Českých drah na jednání 10. června 2019 odvolala generálního ředitele podniku Miroslava Kupce (na snímku z 28. února 2019).

Praha - Dozorčí rada Českých drah dnes odvolala předsedu představenstva podniku Miroslava Kupce, ten skončil i jako generální ředitel a člen představenstva. Důvodem je podle rady ztráta důvěry, k čemuž vedly informace bezpečnostních složek, uvedla dnes rada ve svém stanovisku. Dráhy dočasně povede nový místopředseda představenstva Radek Dvořák, nového šéfa dopravce rada následně vybere ve výběrovém řízení. Odvolaný Kupec jakákoliv obvinění z protiprávního jednání odmítl a chce se proti nim bránit právní cestou. Své působení v čele podniku zhodnotil pozitivně.

Předseda dozorčí rady Karel Pospíšil nechtěl informace, které radu přiměly Kupce odvolat, specifikovat. "Jde o informace důvěrného charakteru. Byly ale natolik závažné, že členové rady pana Kupce odvolali," vysvětlil. Informace o možných bezpečnostních rizicích byly podle rady předány k prošetření policii.

Pro odvolání podle Pospíšila bylo pět členů z osmi. Zdrželi se zástupci odborů Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb a také zástupce ČSSD Vojtěch Kocourek.

Kupec v reakci pro ČTK obvinění zásadně odmítl. "Budu se bránit právní cestou, jelikož ještě stále věřím, že žijeme v právním státě," podotkl. Kupec také zhodnotil výsledky své práce jako pozitivní, což podle něj potvrdila i důvěra investorů. Ti podle něj společnosti pod jeho vedením půjčili 15 miliard korun.

Působení Kupce už minulý týden kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého šéf dopravce nesplnil očekávání na stabilizaci vedení společnosti. Stejně hodnotil Kupcovo působení i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Nového šéfa Českých drah vybere dozorčí rada z výběrového řízení, které vypíše na svém příštím jednání. Rada bude také hledat pátého člena představenstva. Do té doby bude společnost řídit tříčlenné představenstvo, v jehož čele bude nový místopředseda Dvořák. Toho dnes do této pozice zvolila dozorčí rada. Dalšími členy představenstva jsou nyní Patrik Horný a Michal Vereš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 6. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď