Filip a Schillerová jednali v Lánech se Zemanem o rozpočtu

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip na snímku z 9. července 2019.

Praha - KSČM bude dál jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o podobě státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl předseda strany Vojtěch Filip po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Komunisté usilují o to, aby se schodek snížil na 30 miliard korun z plánovaných 40 miliard, premiér Andrej Babiš (ANO) ale dnes řekl, že k tomu nevidí důvod. Podle šéfky rozpočtového výboru sněmovny Miloslavy Vostré (KSČM), která se jednání v Lánech také zúčastnila, musí ustoupit obě strany. Po Filipovi dorazila do Lán také Schillerová, prezidenta seznámila s vývojem vyjednávání o rozpočtu.

Vostrá novinářům řekla, že nechce nic předjímat před závěrečným jednáním se Schillerovou, které se uskuteční příští středu. "Bylo by špatné prozrazovat taktiku, mám dvě varianty, jak by se to dalo řešit," uvedla. Doufá v nalezení kompromisního řešení, ustoupit by podle ní měly obě strany.

Filip řekl, že na snížení deficitu se nedohodl v úterý s Babišem. "Chtěl jsem o tom informovat pana prezidenta a domluvit se s ním na dalším postupu," vysvětlil důvod dnešní schůzky. Zeman podle něj vyjádřil skepsi k tomu, že by bylo ještě možné deficit snížit, je ale velkým příznivcem zrušení všech daňových výjimek. Komunisté to považují za reálnější v rozpočtu pro rok 2021.

Komunisté tolerují fungování současné vlády ANO a ČSSD, koalice bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu jejich hlasy. O případné podpoře nechá Filip rozhodnout výkonný výbor. "Budeme jednat až do poslední chvíle, kdy se o rozpočtu bude dát jednat," uvedl Filip. Babiš dnes uvedl, že ani po úterní schůzce s Filipem nevidí důvod ke snižování schodku. "Potřebujeme dostat peníze do ekonomiky," vysvětlil Babiš. Ke schůzce Schillerové s Vostrou podotkl, že jednání podle něj bude mít ještě nějaký vývoj.

Schillerová jednala se Zemanem o rozpočtu, kvitoval růst investic 

Ministryně Schillerová seznámila prezidenta Zemana s vývojem vyjednávání o rozpočtu. Prezident s povděkem kvitoval růst investic, řekla po schůzce novinářům. Řešili spolu také daňové výjimky, proti kterým Zeman opakovaně vystupoval. Podle Schillerové ho zaujal návrh ministerstva financí na stravenkový paušál.

Schillerová zopakovala, že plánuje předložit rozpočet se 40miliardovým deficitem. O podobě rozpočtu chce tento týden dokončit jednání s koaliční sociální demokracií, pak bude o podpoře jednat se zástupci komunistů, kteří vládu tolerují. Ministryně financí dnes novinářům řekla, že Zeman potvrdil svůj úmysl přijít podpořit rozpočet na vládu. Kabinet by se jím měl zabývat 16. září.

O rozpočtu Schillerová se Zemanem a jeho expertním týmem jednala v Lánech již na začátku července.

Vedle rozpočtu Schillerová s prezidentem řešila také otázku daňových výjimek. "Bavili jsme se o stravenkovém paušálu, to ho velmi zaujalo," řekla. Poznamenala, že Zeman návrh považuje za zajímavý nápad. Zaměstnanec by v rámci tzv. stravenkového paušálu dostával peníze na stravu přímo. Paušál by měl být alternativou k současnému režimu se stravenkami, který zůstane zachován. Odbory plán financí odmítají.

Schillerová dále Zemanovi řekla, že na rok 2020 má připraveno zrušení osvobození výher z hazardu nad 100.000 korun. Na rok 2021 pak připravuje větší balíček změn, novinářům je přiblížit nechtěla. "Je to otázka koaličních dohod," podotkla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď