Křeslo předsedy Senátu zřejmě obhájí Vystrčil (ODS)

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Praha - Předsedou Senátu zůstane i v povolebním složení horní komory s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Podporu mu dnes přislíbili i Starostové a nezávislí. Většinovou podporu má Vystrčil také v lidovecké frakci. Už dosavadní deklarovaná podpora postačí nynějšímu šéfovi Senátu k hladkému znovuzvolení, které se očekává v polovině listopadu. Kluby nyní začínají vyjednávat o složení celého vedení horní komory a také o vedení výborů nebo komisí.

O nominaci kandidáta do čela Senátu uvažovali po volbách i Starostové. Předseda hnutí Vít Rakušan ale dnes ohlásil podporu Vystrčilovi. Lidovci jednali o volbě předsedy Senátu v úterý. "Zazněla většinová podpora pro Miloše Vystrčila," řekla dnes nová předsedkyně třetí nejsilnější senátní frakce Šárka Jelínková. Podotkla, že volba bude kopírovat zvyklost, podle které stojí v čele horní komory zástupce nejsilnější frakce.  

Volby vyhráli Starostové a podle výsledků mohli mít nejsilnější klub oni. Z frakce ale odešli oba dva senátoři TOP 09, kteří se přidali s dvěma nově zvolenými spolustraníky k ODS. Klub nově pojmenovaný ODS-TOP 09 se i vzhledem k příchodu Jaroslava Chalupského zvoleného za Svobodné stal nejpočetnějším.

Rakušan poukázal na to, že Sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. "Proto není namístě, v podivné a napjaté době, vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu," napsal na svém facebookovém profilu. Klub Starostů bude podle Rakušana usilovat o důstojné postavení v horní komoře.

Frakce hnutí ANO, jež bude i nadále patřit k těm menším, bude usilovat o předsednické křeslo jednoho z výborů. Pozici místopředsedy horní komory si nenárokuje, oznámil nový šéf frakce Jaroslav Větrovský. Vystrčilovu volbu bude tento klub podle něho respektovat.

Senátní ANO nyní vyjednává o případném vstupu senátorů za ČSSD. Sociálním demokratům zbyli po volbách tři senátoři a na vlastní klub ztratili nárok. Výsledek vyjednávání zřejmě rozhodne o tom, zda bude nejslabší senátní frakcí ANO, nebo Klub pro liberální demokracii - Senátor 21.

Vystrčil přijímá podporu svému znovuzvolení s pokorou

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přijímá s pokorou podporu svému znovuzvolení do čela horní komory, které mu vyjádřily kromě frakce ODS-TOP 09 také kluby Starostů a lidovců. Jeho nominaci hodlá respektovat i společný klub ANO a ČSSD. Za hlavní ovšem Vystrčil pokládá až dohody o povolebním uspořádání a vlastní hlasování, které je zatím plánováno na 11. listopadu. Řekl to dnes novinářům.

Vystrčil uvedl, že přislíbená podpora ho samozřejmě těší a vnímá ji s velkou pokorou. Rozhodující ale bude až vlastní hlasování a "to, na čem se domluvíme a třeba si i na to podáme ruku".

Volba předsedy a místopředsedů Senátu by se měla uskutečnit na první schůzi v novém funkčním období, která je zatím plánována na 11. listopadu. Důvodem odkladu je zákony daná měsíční lhůta pro případné zpochybnění výsledků voleb a jejich soudní projednání.

Návrh Starostů, aby místopředsedové Senátu byli pouze čtyři místo dosavadních pěti, označil Vystrčil za jednu z možností. Hlavní podle předsedy horní komory bude to, aby Senát jako celek fungoval co možná nejlépe.  

Spojení ODS a TOP 09 v jednom klubu označil Vystrčil za jasný signál, že spolupráce od středu napravo je myšlena vážně. "Ještě před volbami do Poslanecké sněmovny podáváme jasný důkaz o tom, že ODS a TOP 09 hodlají spolupracovat," dodal Vystrčil.

Klub ODS-TOP 09 bude s 26 členy nejsilnější frakcí. Obsadí třetinu křesel v horní komoře díky posílení ve volbách, čtyřem senátorům z TOP 09 a novému senátorovi za Pelhřimovsko Jaroslavu Chalupskému (za Svobodné), který kandidoval s podporou TOP 09 a ODS. Starostové po odchodu zástupců TOP 09 by měli mít v klubu 24 senátorů. Třetí nejsilnější frakcí je klub KDU-ČSL s 12 členy. Klub ANO po příchodu tří zbývajících senátorů ČSSD bude devítičlenný. Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 bude mít osm členů. Mimo frakce zůstávají senátoři Pavel Fischer (nezávislý a Jaroslav Doubrava (za Severočechy).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pátek 30. října 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď