Kremlík odvolal z čela ŘSD Kroupu, nahradil ho Pavolem Kováčikem

foto Nový ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík (vlevo) odvolal 3. května 2019 generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu. Jeho nástupcem následně jmenoval Pavola Kováčika (vpravo).

Praha - Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) odvolal z funkce generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu. Jeho nástupcem jmenoval od 6. května Pavola Kováčika. Kremlík to uvedl na svém twitterovém účtu, informaci potvrdilo ministerstvo dopravy.

Podle Kremlíka by nový šéf silničářů Kováčik, který dosud působil jako předseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), měl zrychlit dopravní výstavbu. Kroupu chce ministr v resortu udržet.

"Od nastupujícího generálního ředitele očekávám nový impulz k zefektivnění práce ŘSD, dopravní stavby je třeba dobře připravit, správně nastavit smlouvy a důsledně dohlížet na jejich plnění, musí také dbát na kvalitu staveb. Je potřeba nastavit účinné řídící i kontrolní mechanismy a projektové řízení, měl by také zvážit celkovou transformaci ŘSD," uvedl Kremlík.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa 22. května 2018 při zahájení stavby první etapy obchvatu Frýdku-Místku a také připojení dálnic D56 a D48. Rychlý konec Kroupy ve funkci byl podle ministra výsledkem několika diskusí, které spolu v minulých dnech vedli. Změny v ŘSD se udály třetí den po nástupu Kremlíka do funkce, ministr rychlé změny odůvodnil tím, že chce co nejrychleji provést opatření k urychlení staveb.

Kováčik má podle ministra také zefektivnit řízení mimořádných událostí v provozu. Kremlík chce, aby ŘSD případné komplikace v provozu řešilo rychleji a transparentně. "Řidiči musí mít při nehodách nebo překážkách na silnicích dostatek informací, aby mohli na situaci okamžitě reagovat," dodal Kremlík. Nový šéf ŘSD by měl o postupu jednat také s policií a kraji.

Kováčik dosud působil jako předseda dozorčí rady SFDI a na ministerstvu byl členem expertního týmu pro přípravu projektu PPP na dálnici D4. V minulosti pracoval také jako investiční ředitel Národní dálniční společnosti na Slovensku nebo jako předseda představenstva Inženýrských staveb Košice.

Kroupa byl v čele ŘSD od prosince 2014. V posledních měsících jej veřejnost kritizovala kvůli tempu výstavby a modernizace dálnic. Vyčítala se mu také situace z loňského prosince, kdy se kvůli zpoždění oprav D1 a hustému sněžení tvořily na páteřní dálnici mnohahodinové kolony.

Kremlík dnes jednal rovněž s generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Jiřím Svobodou. Tématem byla práce organizace v předchozím roce a plány v následujících letech. Kremlík pozitivně zhodnotil postup rekonstrukcí nádražních budov a také přípravy vysokorychlostních tratí.

V Česku je rozestavěno 39 dálnic a silnic první třídy. Jde o 140 kilometrů nových dálnic, 52 kilometrů oprav dálnice D1 a 63 kilometrů silnic první třídy. Letos by mělo být otevřeno zhruba 26 kilometrů nových dálnic, loni stát zprovoznil čtyři kilometry. V ČR je v současnosti v provozu 1248 kilometrů dálnic a přes 5642 kilometrů první třídy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 6. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď