Zakázka k dálničním známkám bude zrušena, uvedl Havlíček

foto Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Praha - Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena. ČTK to sdělil vicepremiér a budoucí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že personální otázky na ministerstvu začne řešit po svém pátečním uvedení do funkce. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Softwarová společnost ve středu oznámila, že je ochotná od smlouvy odstoupit bez náhrady.

Zakázka byla terčem kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše (ANO). Vadilo jim, že pro zakázku nebyla otevřena veřejná soutěž, systém byl navíc podle nich předražený. Kvůli tendru skončil ve funkci ministr Vladimír Kremlík (za ANO). Jeho nástupcem se v pátek stane současný ministr ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Premiér zároveň vyzval k odstoupení náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele fondu Zbyňka Hořelicu.

Stát v minulých dnech zadal prověření smlouvy mezi SFDI a společností Asseco a chtěl najít cestu k jejímu zrušení. Softwarová společnost ovšem ve středu oznámila, že je připravena smlouvu zrušit, aniž bude žádat jakoukoliv náhradu. Podle firmy současná situace kolem zakázky poškozovala její jméno. Premiér ve středu ohlásil, že kvůli tendru podá trestní oznámení.

"Připravuje ho moje kolegyně z úřadu vlády ve spolupráci s panem ministrem Havlíčkem a panem (vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci Vladimírem) Dzurillou. Neznám detaily. Pozitivní je, že zakázka bude zrušena," řekl dnes Babiš novinářům při pracovní cestě v Izraeli. Na koho bude trestní oznámení podáno, se podle něj neví. "Většinou se podává v rámci zakázky na neznámého pachatele," dodal.

Na ministerstvu se podle Babiše uskuteční koordinační porada. "Určitě se budeme ptát na poradě, proč resort nemá koordinátora IT, když tam mají různé firmy v systému, které se angažují v problematice IT," poznamenal premiér.

Zda bude zrušení zakázky výsledkem dohody s Assecem, nebo půjde o jednostranný krok ze strany státu, Havlíček zatím nespecifikoval.

Nový IT systém, který by měl zahrnovat mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, se pokusí vytvořit skupina programátorů ve veřejném hackathonu #ZNAMKAMARADA. Systém chtějí vytvořit během nadcházejícího víkendu, v pondělí ho pak zdarma předat státu. Veronika Štrosová dnes za organizátory uvedla, že svoji účast na hackathonu potvrdilo 300 lidí, z toho 60 developerů.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 23. února 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď