Kreml potvrdil zájem o uspořádání schůzky Putina s Trumpem

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) hovoří s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu G20 v Buenos Aires.

Moskva - Kreml dnes znovu potvrdil ochotu uspořádat další rusko-americký summit, podle prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova ale americká strana zatím mlčí. Šéf Bílého domu Donald Trump dal sice v květnu najevo, že je připraven sejít se s Vladimirem Putinem na summitu velkých ekonomik G20 v japonské Ósace, Moskva ale podle Peskova čeká na oficiální oznámení. Ósacká konference je naplánována na konec června.

Peskov připustil, že schůzka v Japonsku je pravděpodobná. "Zatím ale není známo, jestli se vůbec uskuteční. Žádná oficiální prohlášení z americké strany nezazněla," konstatoval mluvčí a dodal, že summit musí být organizován na oficiální úrovni.

Kremelský mluvčí upozornil, že Washington k rozvoji vztahů s Ruskem nejeví velkou ochotu. "Vidíme bohužel, že nejsou ochotni postupovat kupředu. Vladimiru Putinovi ale nechybí zkušenosti ani trpělivost. Stojí v čele státu, který umí čekat," prohlásil Peskov podle agentury TASS. "Absence summitů je nelogická a odporuje zájmům obou stran," dodal.

Zatím jediné širší jednání Trumpa s Putinem se uskutečnilo loni v červenci v Helsinkách, několikrát se ale prezidenti setkali na okraj mezinárodních konferencí. Počátkem května Trump s Putinem hovořil půldruhé hodiny telefonicky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď