Kreml oznámil obsazení Bachmutu. Část města jsme obklíčili, tvrdí Kyjev

foto Příslušníci ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny v ukrajinském Bachmutu, 20. května 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajinským jednotkám se podařilo částečně obklíčit Bachmut a drží v rukou některé vyvýšené pozice v jeho okolí a také průmyslové, infrastrukturní a rezidenční objekty ve čtvrti na jihozápadě města, uvedla dnes na sociální síti telegram náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ruské jednotky se podle ní musejí v částech města, které ovládají, kvůli částečnému ukrajinskému obklíčení bránit. Ukrajinským silám se v posledních 24 hodinách na některých úsecích v oblasti Bachmutu podařilo postoupit zhruba o 200 metrů, sdělil později podle agentury Unian mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Rusko tvrdí, že Bachmut už dobylo.

Maljarová prakticky zopakovala své sobotní hlášení o stavu ukrajinské obrany Bachmutu, a to i poté, co Kreml v noci na dnešek oznámil "dokončení operace na svobození Arťomovska (název Bachmutu z dob Sovětského svazu, pozn. ČTK)". Dobytí Bachmutu ohlásil také Jevgenij Prigožin, šéf ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny, jehož jednotky vedly útok na město.

"Postup našich vojsk na předměstích podél křídel, který stále probíhá, nepříteli v Bachmutu značně ztěžuje pobyt," napsala na telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Maljarová.

"Naši obránci drží několik budov a obranných konstrukcí v jihozápadní části města. Tam, kde je menší nebezpečí ztrát, se naše jednotky snaží postupovat a podnikat protiútoky. Konkrétně byl za posledních 24 hodin na některých úsecích postup o zhruba 200 metrů," doplnil ji pak podle agentury Unian v televizním vysílání mluvčí ukrajinských sil Čerevatyj.

Ukrajinským vojákům bojujícím v oblasti Bachmutu dnes na frontu přijel poděkovat velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Ze setkání s vojáky zveřejnil videozáznam na telegramu, kde také zopakoval své dřívější prohlášení z dnešního dne, že Ukrajinci postupují na křídlech a že malá část, kterou ovládají přímo v Bachmutu, jim v případě změny situace poslouží jako vstupní brána do města.

Úplnou ztrátu Bachmutu kromě ukrajinského ministerstva obrany dnes popřel také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Myslím, že ne (že Bachmut nedobyli). Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy... dnes je Bachmut jen v našich srdcích," řekl dnes Zelenskyj před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem v japonské Hirošimě na okraj summitu G7. O několik hodin později Zelenskyj zopakoval, že "ukrajinští vojáci setrvávají v Bachmutu a město k dnešku není okupované Ruskem".

Biden dnes v Hirošimě zopakoval již dříve publikovaný americký odhad, že Rusko v bojích u Bachmutu přišlo zhruba o 100.000 vojáků, z toho 20.000 zabitých a 80.000 zraněných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď