Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

foto Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj na policejní stanici ve městě Chimki, 18. ledna 2021.

Moskva - Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

"Slyšíme tato prohlášení (západních představitelů), ale v tomto případu nemůžeme a nechystáme se na ně brát zřetel. Jde o to, že ruský zákon nedodržel ruský občan. To je naprosto vnitřní věc. Nikomu nedovolíme, aby se vměšoval, a nehodláme vyslyšet taková prohlášení," řekl Peskov na tiskové konferenci.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské politické scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z Německa. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. Nyní v moskevské cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

"Není to situace, která by vyžadovala prezidentovu zvláštní pozornost," řekl Peskov. "Práva všech ruských občanů zaručují zákony a na jejich plnění dohlížející instituce, což bude i v tomto případu," citovala mluvčího agentura TASS.

Jako "nesmysl" odmítl Peskov úvahy, že Navalného pronásledování souvisí s Putinovými obavami z opozičníka. Prezident podle svého mluvčího nemá se stíhání Navalného nic společného. "Různá tvrzení ohledně toho, kdo se koho bojí, jsou naprostý nesmysl," zdůraznil podle agentury Interfax.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov dnes podle Reuters prohlásil, že Kreml se protestů nebojí.

Na ministerstvo vnitra odkázal mluvčí podle agentury Interfax novináře, s dotazy, proč soud v pondělí o Navalného vazbě jednal přímo na policejní stanici na moskevském předměstí Chimki, a to pod portrétem Genricha Jagody, někdejšího ministra vnitra v éře komunistického diktátora Josifa Stalina.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Úřady podle dnešní zprávy listu RBK vyšetřují policistu Kirilla Čuprova ze Samary pro podezření, že z databáze poskytl údaje, které skupině médií umožnily odhalit totožnost týmu agentů FSB, sledujícího Navalného během srpnové cesty po Sibiři. Čuprov byl ještě koncem prosince zadržen pro podezření ze zneužití pravomocí, potvrdil listu samarský soud. Policistovi hrozí až deset let vězení.

Navalnyj při srpnovém návratu z Tomska do Moskvy zkolaboval na palubě letadla, které kvůli tomu přistálo v Omsku. Úřady později povolily příbuzným transportovat Navalného do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl opozičník otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. To potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, jakož i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď