Křeček má podle prezidenta zkušenosti z hájení práv nájemníků

foto Bývalý zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček.

Praha - Bývalý zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček má podle prezidenta Miloše Zemana nejlepší předpoklady stát se veřejným ochráncem práv, protože se tématu věnoval jako předseda sdružení chránícího práva nájemníků. K nominaci, kterou navrhl Poslanecké sněmovně, to dnes uvedl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Poznamenal, že zájmy Poslanecké sněmovny jsou různorodé a ne vždy závisí na kvalitách kandidáta.

Nynější veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Horní komora navrhla jako jejího nástupce vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

Prezident loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala. Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta ale nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským.

Kvůli kauze volá opozice i někteří politici vládní ČSSD k odchodu Válkové i z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Prezident k tomu dnes pouze řekl, že vzal na vědomí, že ve čtvrtek rada pro lidská práva Válkovou podpořila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď