Kramářova vila v Praze se dnes otevře návštěvníkům

foto Kramářova vila v Praze slouží jako rezidence českých premiérů.

Praha - Kramářova vila v pražských Letenských sadech se dnes otevře návštěvníkům. Prohlédnou si interiéry i zahradu s výhledem do údolí Vltavy. Budova rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky. Jméno získala po předsedovi první československé vlády Karlu Kramářovi, který si ji nechal na staré baště postavit na začátku minulého století.

Na první komentovanou prohlídku vily dnes lidé mohou přijít na 09:00, poslední skupina s průvodcem tradičně vyjde kolem 16:00. Letos se budova otevřela už o víkendu před dvěma týdny při festivalu Open House Praha, další prohlídky budou o státních svátcích 5. a 6. července a také 17. listopadu. Loni Kramářovu vilu v osmi termínech navštívilo téměř 6000 lidí.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Jako rezidence českých premiérů vila slouží od roku 1998.

dvd rdo

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď