Krajská knihovna K. Vary získala sbírku knih Vlasty Chramostové

foto Krajská knihovna Karlovy Vary představila 13. února 2020 získanou sbírku knih nedávno zesnulé herečky a signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000 knihami jsou i cenné samizdatové svazky nebo knihy s věnováním od významných umělců či politiků. Na snímku je soubor díla bývalého prezidenta Václava Havla s osobním věnováním autora pro herečku a jejího manžela Stanislava Milotu (společně na fotografii v pozadí).

Karlovy Vary - Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000 knihami jsou i cenné samizdatové svazky nebo knihy s věnováním od významných umělců či politiků. Novinářům dnes sbírku představil ředitel knihovny Vratislav Emler.

"Máme tu čest mít tady kompletní knihovnu Vlasty Chramostové. Přivezli jsme sem celkem 65 ohromných krabic, které teď právě třídíme. Nacházíme tam i unikátní věci, které chceme ale zpracovat a pak poskytnout veřejnosti," řekl Emler.

O získání sbírky herečky a signatářky Charty 77, která zemřela 6. října 2019, jednala karlovarská knihovna od poloviny prosince. Podmínkou vykonavatelů závěti bylo převzetí celé sbírky do konce ledna.

Mezi knihami jsou například také soubory kmih podepsané Václavem Havlem, Jiřím Rumlem a dalšími osobnostmi a přáteli Chramostové. Součástí sbírky jsou i novinové výstřižky, video a audiokazety či osobní korespondence Chramostové.

Tematicky je soubor knih velmi pestrý, od knih z divadelní oblasti přes českou a světovou klasiku až po moderní literaturu. Časově jde o díla vydaná od 30. let minulého století do současnosti.

Chramostová se v roce 1973 objevila i na prknech chebského divadla. Její jméno nese od loňského listopadu piazzetta u divadla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď