Koupě zámku za 300 milionů Kč není pro MK prioritou, chybí peníze

foto Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku na snímku pořízeném 22. června 2020, který tento den navštívil předseda vlády Andrej Babiš. Zámek nabízejí k prodeji potomci šlechtického roku Bartoňů z Dobenína. Stát, který má předkupní právo, by ho měl podle premiéra koupit.

Praha - Případná koupě zámku v Novém Městě nad Metují nyní nepatří mezi priority ministerstva kultury. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí úřadu Michaela Lagronová. Soukromý zámek na Náchodsku nabízejí k prodeji potomci šlechtického roku Bartoňů z Dobenína. Stát má na národní kulturní památku předkupní právo, premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že by ho stát měl koupit. Lagronová uvedla, že ministerstvo může těžko uvažovat o koupi zámku za 300 milionů korun, když mu aktuálně chybí v rozpočtu více než miliarda korun.

Zámek je výjimečný především přestavbou z první poloviny 20. století, o níž vypovídají interiéry, které nesou stopy známých umělců té doby. Národní památkový ústav proto podle své ředitelky Nadi Goryczkové doporučil ministerstvu kultury, aby zámek přešel do rukou státu.

"Těžko nyní můžeme uvažovat o koupi zámku za 300 milionů korun, když nám aktuálně v rozpočtu ministerstva chybí 500 milionů korun pro další chod příspěvkových organizací, dalších 500 milionů korun na filmové pobídky a 100 milionů korun na podporu kin a vydávání knih. Toto všechno jsou naše skutečné priority, nikoliv 300 milionů korun na nákup zámku," uvedla Lagronová.

Podle mluvčí naopak trvá zájem ministerstva o koupi petrkovského statku spjatého s životem básníka a grafika Bohuslava Reynka a jeho synů. "S panem premiérem o tom pan ministr mluvil, pan premiér projevil přání se tam jet podívat. Úřad vlády nyní hledá termín," řekla. V případě Petrkova jde podle dřívějšího Zaorálkova výroku přibližně o 20 milionů korun.

Zámek v Novém Městě patří potomkům roku Bartoňů-Dobenínů. Ročně ho navštíví okolo 22.000 lidí. Zahrada má ještě vyšší návštěvnost. Bartoňové z Dobenína jsou jedním z nejmladších šlechtických rodů.

Po roce 1948 přišli Bartoňové o veškerý majetek a Václav Bartoň s manželkou a dvěma syny Václavem a Josefem emigroval, rodina nakonec našla azyl v Kanadě. V roce 1992 získal v restitucí zámek zpět mladší syn Václava Josef. V roce 2013 předal rodinný majetek, tedy i zámek, svému synovi Josephu Michaelu Bartonovi Dobeninovi. Ten říká, že ho nyní k prodeji vedou osobní důvody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 15. června 2021

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď