Koudelka se kvůli opatření ministerstva zdravotnicví znovu obrátil na soud

foto Ilustrační foto - Advokát a někdejší poslanec Zdeněk Koudelka (na snímku z 12. února 2019).

Brno/Praha - Advokát Zdeněk Koudelka se kvůli aktualizovanému mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví znovu obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS). Domnívá se, že ministerstvo nezapracovalo všechny připomínky ze čtvrtečního verdiktu NSS. Jde například o nucené uzavření některých obchodů a služeb. Koudelka, který byl pisatelem úspěšného návrhu na zrušení dosavadního opatření, dnes svůj další krok oznámil ČTK. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že závěry soudu zohlednilo.

"Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pohrdá občany, které protiprávně zatěžuje zákazy, Parlamentem, jenž omezil zákony ministerskou moc, i soudem, protože přehlíží jeho výtky. Byť nemáme nouzový stav, ministr zachovává zákazy z nouzového stavu, což je nepřípustné," uvedl Koudelka na svém webu. Arenberger (za ANO) podle Koudelky zneužívá svou moc.

Také podle některých dalších odborníků respektovala vláda rozsudek NSS jen částečně a některá ustanovení nadále odporují právnímu názoru soudu. "Vláda vydala znovu stejné restrikce služeb a maloobchodu, v přímém a zjevném rozporu se včerejším (čtvrtečním) rozsudkem NSS," uvedl v pátek právník Ondřej Dostál.

Pandemický zákon umožňuje mimořádným opatřením omezit provoz obchodů a služeb nebo pro něj stanovit podmínky. Soud ve čtvrtek řekl, že není přípustné, aby ministerstvo obcházelo absenci zmocnění pro zákaz určité činnosti stanovením takových podmínek, které způsobí nemožnost danou činnost vykonávat, tedy například tím, že veřejnosti zakáže přítomnost v provozovně. Aktualizované mimořádné opatření však znovu pro některé služby a obchody "zakazuje přítomnost veřejnosti" v provozovnách. Opatření zároveň stanovuje řadu výjimek.

"Ministr zákaz prezentuje jen jako omezení. Ale zákaz je zákaz," míní Koudelka. Další vady spatřuje v zákazu provozu lanovek, omezení shromáždění, poutí, svateb a pohřbů nebo v rozlišování imunity z očkování a imunity z prodělané nemoci. Lidé podle něj mohou žádat od státu škodu způsobenou problematickými body v opatřeních. V důsledku by škoda měla jít za Arenbergerem, domnívá se Koudelka, který je bývalý poslanec ČSSD a nyní se angažuje v Trikolóře.

Arenberger deníku Právo řekl, že podle ministerských právníků se soud k omezení obchodů a služeb nijak nevyjádřil, takže se jednalo jen o právní formulaci. Tu ministerstvo v novém nařízení pozměnilo, uvedl ministr. Před dvěma týdny v pořadu Interview ČT24 řekl, že podle pandemického zákona počet osob na jednom místě omezovat nelze a lidé "musí mimořádné opatření respektovat do doby, dokud ho třeba nezruší soud". Podle ministra právníci buď uznají, že je medicínská stránka důležitější a "nebudou to kazit", nebo upřednostní právní čistotu. Podle ministerstva soudu nejvíc vadilo, že opatření předem neschválila vláda. Resort uvedl, že závěry soudu v nové verzi zohlednil.

Nové opatření bude účinné od pondělí. Po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací. Opatření jen požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy. Soud odmítl rovněž zásahy do liturgických forem náboženských projevů, což nové opatření respektuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. července 2021

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď