Kosmičtí nadšenci mohou vidět model Nové Prahy na Měsíci

foto Novináři si prohlížejí virtuální model Nové Prahy na Měsíci na tiskové konferenci k festivalu kosmických aktivit Czech Space Week, 8 listopadu 2021 v Praze.

Praha - Virtuální model Nové Prahy na Měsíci nebo koncept českého roveru LUNIAQ si ode dneška mohou prohlédnout návštěvníci ve studiu Virtuplex v pražských Horních Počernicích při letošním ročníku Czech Space Week. Novinářům je dnes představili zástupci akce a architekt Tomáš Rousek.

Fotogalerie

“Chtěli jsme inspirovat naši společnost, aby si lidé dokázali představit, jakým způsobem se můžeme dál rozvíjet a jednou i bydlet na jiných místech než na Zemi. Po technické stránce je lidstvo už dostatečně daleko, takže v zásadě je to jenom otázka dopravy, naší motivace a financí,” řekl Rousek.

Vize měsíční základny na jižní polokouli Měsíce se skládá z prefabrikovaných modulů i staveb postavených na místě z lunárního prachu technologií 3D tisku. Obytné moduly jsou doplněné laboratořemi, výrobními kapacitami, skleníky, solární farmou a přistávacími rampami. Jednotlivé moduly jsou podle architekta inspirované výzkumy a projekty, kterých se zúčastnil v agentuře NASA i dalších vesmírných agenturách.

Společně s modelem Nové Prahy na Měsíci je možné v Horních Počernicích si prohlédnout i koncept českého měsíčního elektrického vozidla rover LUNIAQ, inspirovaného designem aut Škoda. Technické řešení roveru určeného až pro čtyři astronauty je postaveno na NASA platformě MMSEV (multi-mission space exploration vehicle) a umožňuje autonomní a dálkově ovládaný provoz. Zdrojem energie by byly baterie a UltraFlex solární panely na střeše.

Prohlídka je součástí festivalu Czech Space Week. Ten se koná od 5. do 14. listopadu v Praze a Brně a jeho cílem je ukázat vesmírné úspěchy v Evropě i v České republice a seznámit návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy. Na programu jsou dále například návštěva kosmické agentury, přednášky i koncert melodií ze sci-fi filmů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď