Koruna zpevnila k euru i dolaru, burza posilovala

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes mírně zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. K euru i dolaru koruna k 17:00 posílila oproti předchozímu závěru shodně o tři haléře na 25,43 Kč/EUR a 21,69 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Vzhůru dnes po ztrátovém pondělí zamířila pražská burza.

"Koruna z dneška nakonec nevytěžila mnoho, ale i tak trochu korigovala včerejší (pondělní) ztráty. Do karet jí přitom hrál jak pozitivní obrat na hlavních trzích, tak další hlas pro rychlejší růst domácích sazeb," sdělil analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že se jí nelíbí očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Podle ní to citelně zdraží obsluhu státního dluhu, stoupne tlak na růst mezd a zkomplikuje to soukromé investice. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že další zvýšení úrokových sazeb je nutné. Cílem zvyšování sazeb je podle něj, brzdit inflační tlaky prostřednictvím snížení dostupnosti úvěrů, a tím celkové poptávky v ekonomice. Bankovní rada ČNB bude o nastavení sazeb jednat 30. září.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,46 25,43
Kč/USD 21,72 21,69

 

 Zdroj: Patria Online

Pražská burza smazala část pondělních ztrát. Index PX dnes zpevnil o 0,68 procenta na 1294,19 bodu. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s bankou Erste a cenné papíry energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám.

Ze 13 emisích ovlivňujících index PX dnes sedm zakončilo obchodování se ziskem. Další dva tituly stagnovaly a zbylé čtyři oslabily.

Nejvýraznější růst zaznamenala dvojice rakouských finančních emisí. Akcie bankovní skupiny Erste posílily o 1,74 procenta na 899 Kč. Cenné papíry pojišťovny VIG zdražily o 1,14 procenta na závěrečných 620 korun za kus.

K růstu burzovního indexu přispěly i další finanční tituly. Akcie banky Moneta si polepšily téměř o procento a emise Komerční banky zpevnila o 0,35 procenta.

Mimo finanční sektor se dařilo například energetické společnosti ČEZ. Její akcie zdražily o 0,65 procenta na 697,50 koruny.

Naopak mezi ztrátové dnes patřily cenné papíry společnosti Philip Morris ČR či firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Akcie výrobce cigaret Philip Morris oslabily o 0,13 procenta, cenné papíry Photon Energy zlevnily o 1,33 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď