Koruna znovu zpevnila vůči euru i dolaru, burza mírně rostla

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v pátek znovu posilovala k oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o tři haléře na 25,84 Kč/EUR. Vůči dolaru si česká měna polepšila o deset haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,34 Kč/USD. Pražskou burzu vytáhly do mírného zisku akcie Erste Bank.

"V neprospěch koruny dnes hrál zveřejněný výsledek červencového běžného účtu platební bilance. Vykázaný schodek byl nejhlubší za poslední dva roky, a to hlavně kvůli odtékajícím dividendám," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ředitelka společnost Next Finance Markéta Šichtařová nevěří, že úrokové sazby České národní banky budou za rok na stejných úrovních jako dnes. Kvůli zhoršení ekonomických podmínek české ekonomiky budou podle ní čeští centrální bankéři následovat Evropskou centrální banku ve snižování úrokových sazeb.

"Ačkoliv u nás nebudeme mít na rozdíl od eurozóny záporné úrokové sazby, i tak podle nás koruna během roku oslabí nad 26korunovou hladinu," dodala.

Index pražské burzy PX v pátek posílil o 0,07 procenta na 1050,17 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank. V zisku zakončily dnešní obchodování pouze tři hlavní tituly. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Erste byla nejobchodovanějším titulem a její cenné papíry zdražily o 1,32 procenta na 814,60 Kč. Zbytek finančního sektoru skončil v červením. Pojišťovna VIG odepsala 0,65 procenta na 613,50 Kč, Komerční banka si pohoršila o 0,42 procenta na 833 korun a Moneta Money Bank o 0,2 procenta na 74,50 Kč.

Ztrácely také akcie telekomunikační O2, mediální CME, nápojářské Kofoly a mírně oslabila i elektrárenská společnost ČEZ. Naopak tabáková společnost Philip Morris posílila o 0,3 procenta na 13.580 korun a likérka Stock o 0,29 procenta na 68,30 Kč.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily, index PX stoupl o 1,8 procenta na 1050,2 bodu. V týdnu se nejhůře vedlo akciím Moneta Money Bank. Naopak nejvíce posílily akcie bankovní skupiny Erste. Předcházející týden české akcie oslabily o půl procenta.

"Po předchozích výkyvech finanční trhy v minulém týdnu pokračovaly v klidném a spíše pozitivním duchu. Sentiment podpořily náznaky zmírnění napětí ve vyjednávání USA A Číny. Americké akciové indexy si připsaly růsty o 1,5 procenta a dostaly se na dosah historických maxim. Evropské akciové indexy v průměru přidaly dvě procenta a dostaly se na 1,5letá maxima. Domácí PX index kopíroval globální vývoj," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Největší růst na pražské burze v týdnu zaznamenaly akcie Erste Group, které přidaly 5,8 procenta na 815 Kč. Banka bez významnější zprávy následovala pozitivní sentiment v bankovním sektoru v Evropě. Naopak největší pokles postihl Monetu, která přišla o 1,8 procenta na 74,5 Kč. Banka zakončila v červeném teritoriu již sedm dní v řadě. Důvodem může být přesun investorů v rámci bankovního sektoru do titulů, které více reagují na globální dění.

Pozornost finančních trhů se bude příští týden točit okolo jednání americké centrální banky Fed, který oznámí výsledek svého dvoudenního zasedání ve středu večer. "Na domácím trhu neočekáváme žádné významné události," uzavřel Trampota.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,87 25,84
Kč/USD 23,44 23,34

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď