Koruna v závěru týdne posílila, pražská burza oslabila

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru týdne posílila. Vůči euru si dnes ve srovnání se čtvrtečním závěrem česká měna polepšila o šest haléřů na 25,87 Kč/EUR. K dolaru pak zpevnila o 15 haléřů, kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 Kč/USD. Pražská burza počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,17 procenta na 1054,36 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles akcií ČEZ a Komerční banky.

Vůči euru koruna za celý týden ztratila půl procenta. "Lokální trhy stále ovládá spíše globální dění, růst amerických výnosů a přesun investorů do dolarových aktiv. Vidina oživení globální ekonomiky a návratu inflace zvyšuje atraktivitu méně rizikových zemí a měny, jako je koruna, ztrácí," uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Trend bude podle něj pokračovat i v příštím týdnu, ačkoli potenciál dalšího růstu výnosů se ztenčuje. Vývoj v zahraničí bude dál pro korunu klíčový. "Ačkoli i její potenciál v posledních dnech poklesl, stále očekáváme, že až trhy omrzí sledování růstu výnosů v zahraničí, koruna se vrátí k posilování pod úroveň 25,70 za euro," dodal Táborský.Pražská burza počtvrté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,17 procenta na 1054,36 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles akcií energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry ČEZ zaznamenaly nejvýraznější propad z hlavních emisí a zároveň druhý největší objem obchodů. Oslabily o 1,52 procenta na 520 korun. Mezi nejobchodovanějšími emisemi byly také akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,03 procenta na 670 korun.

Výraznějšímu oslabení burzy bránil růst ceny akcií Moneta Money Bank, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Cenné papíry Monety si připsaly 1,16 procenta na 78,50 koruny. Největšího růstu dosáhly akcie výrobce nápojů Kofola ČS, a to o 1,18 procenta na 258 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,93 25,87
Kč/USD 21,47 21,32

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,6 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne mírně oslabily. Index PX klesl o 0,6 procenta na 1054,4 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce posílily opět akcie České zbrojovky. Největší pokles postihl akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Předchozí týden akcie také nepatrně poklesly.

"Světové akcie jsou poblíž historických maxim. Solidní pokračování výsledkové sezony i nadějný vývoj v očkování (kromě EU) šly tentokrát mírně mimo hlavní zájem investorů," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Index S&P 500 si připsal 0,1 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 0,4 procenta. Domácí index PX se ale ani tentokrát nesvezl s Evropou, uvedl analytik.

Za celý týden předvedla nejlepší výkon Česká zbrojovka, která surfuje na vysoké vlně způsobené akvizicí legendární společnosti Colt. Jen za tento týden vzrostla cena jejích akcií o 7,53 procenta na 400 Kč.

Naopak největší pokles zaznamenaly akcie ČEZ (o 3,5 procenta na 520 Kč). Podle ERÚ propadla výroba elektřiny v ČR v minulém roce o 6,4 procenta. Důvodem je především propad spotřeby firem z důvodu pandemie.

Příští týden bude trh nadále sledovat vývoj výnosů dlouhých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezony a ke konci týdne technický faktor převážení indexů MSCI. "Celkově zůstáváme i na příští týden neutrální," upozornil Vaníček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď