Koruna stagnovala vůči euru, oslabila k dolaru

foto České koruny a eura, mince, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes stagnovala vůči euru, k dolaru oslabila. Vůči euru se koruna v 17:00 obchodovala za 25,52 Kč/EUR a stejně jako ve čtvrtek zůstala nad hranicí 25,50 Kč/EUR. K dolaru na konci pracovního týdne o osm haléřů oslabila na 21,50 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza navázala na svůj čtvrteční růst. Index PX posílil o 0,44 procenta na 1063,98 bodu. Vzhůru ho táhly mimo jiné emise VIG a ČEZ.

Kurz koruny vůči euru se dnes dostal krátkodobě až na 25,55 Kč/EUR, na konci obchodování uzavřel kurz na úrovni 25,52 Kč/EUR. "Proti dolaru kurz koruny oslabil zhruba o třetinu procenta především kvůli ziskům dolaru na světových trzích. Rostou totiž šance na schválení daňového balíčku v americkém Senátu," uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Česká měna nijak výrazně nereagovala na dnešní statistické údaje, podle nichž stoupl hrubý domáhlllcí produkt meziročně o pět procent, což je nejvíce za poslední dva roky. Větší vliv bude mít podle odborníků zřejmě pondělní statistika průměrných mezd v republice za třetí čtvrtletí. Prognóza ČNB předpokládá pětiprocentní růst. "Pokud by mzdy překvapily ještě vyšším růstem, mohla by se koruna vrátit zpět pod 25,50 Kč/EUR díky růstu sázek na zvýšení úrokových sazeb centrální banky ještě na prosincovém zasedání," dodal Dřímal.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,53 25,52
Kč/USD 21,42 21,50

Zdroj: Patria Online

Pražská burza zahájila prosinec růstem

Pražská burza dnes navázala na svůj čtvrteční růst. Index PX posílil o 0,44 procenta na 1063,98 bodu. Vzhůru ho táhly mimo jiné emise pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Opačným směrem na index působil hlavně Unipetrol. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z hlavních titulů pražské burzy se nejvíc dařilo akciím rakouské pojišťovny VIG. Jejich hodnota vzrostla téměř o tři procenta na 654,70 koruny. "Potvrzuje se tak, že výsledky reportované tento týden byly slušné," poznamenal makléř Fio banky Josef Dudek. Výrazný růst zaznamenaly také cenné papíry pojišťovny Fortuna, které posílily o 2,87 procenta na 172,30 Kč.

Vzhůru mířily také akcie energetické společnosti ČEZ, které byly nejobchodvanějším titulem dnešní seance. Hodnota emise ČEZ vzrostla o 0,88 procenta na 495 korun.

Naopak do červených čísel se dnes dostaly cenné papíry Unipetrolu, které zlevnily o 1,87 procenta. "Počtvrté v řadě klesla Komerční banka a podruhé tak uzavřela pod úrovní podpory 900 Kč," uvedl Dudek.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 0,9 procenta

Akcie na pražské burze v týdnu posílily. Index PX od minulého pátku přidal 0,9 procenta na 1064 bodů. Největší pokles zaznamenaly akcie sázkové kanceláře Fortuna. Nejlépe se vedlo cenným papírům výrobce nápojů Stock Spirits, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie stagnovaly.

"V týdnu byl vývoj na finančních trzích smíšený. V USA optimismus na trhy přinášelo finišování daňové reformy. Naopak v Evropě akciové trhy přešlapovaly na místě, mírné ztráty přinášelo i drobné posilování eura k dolaru. Americké akciové indexy přidaly kolem tří procent. Akcie v západní Evropě v průměru do jednoho procenta. Stranou tohoto vývoje zůstal domácí PX index, další burzy v regionu (Varšava, Budapešť) ztratily čtyři procenta," uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Nejlepší akcií týdne byla beze zpráv Stock Spirits, která přidala 6,39 procenta na 78,2 Kč. Další solidní zisky si po čtvrtletních výsledcích připsala VIG (3,9 procenta na 654,7 Kč), následovaly ČEZ (2,91 procenta na 495 Kč) a CME (2,7 procenta na 104,7 Kč), rovněž beze zpráv. To kontrastuje se ztrátou Erste Group, Unipetrolu a Fortuny, které přišly vesměs o 1,5 procenta.

Náladu na trzích v příštím týdnu výrazně ovlivní výsledek hlasování o daňové reformě v americkém Senátu. Základním scénářem je, že reforma bude přijata. V tomto případě může nastat smíšený vývoj akciových indexů, kdy pozitivně může reagovat Dow Jones či S&P 500, avšak negativně technologický NASDAQ, jelikož reforma výrazně znevýhodňuje držbu zisků mimo USA, což je pro tyto firmy typické. "Celkově máme neutrální pohled na vývoj akciových indexů v příštím týdnu," uzavřel Ryska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 11:00 13°C

Celá předpověď