Koruna se vůči euru drží nejsilnější od konce července

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes k euru vylepšila své maximum od konce července, když zpevnila o tři haléře na 25,65 Kč/EUR. Vůči dolaru posílila o osm haléřů na 23,02 Kč/USD, kde byla naposledy počátkem srpna. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza poosmé v řadě posílila. Index PX stoupl o 0,83 procenta na 1042,90 bodu. Burze pomohl například výrazný růst ceny akcií Avastu.

"Koruna si připsala na hlavních párech (s eurem a dolarem) menší zisky," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského si česká měna k euru od začátku týdne připsala 0,6 procenta.

Korunu neoslabil ani člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl, který řekl, že bude v listopadu hlasovat pro ponechání úrokových sazeb beze změny, uvedli analytici Next Finance. "My se i tak domníváme, že koruna bude už brzy odsouzena k tomu, aby přišla o část posledních zisků," doplnili.

Pražská burza dnes poosmé v řadě posílila. Index PX stoupl o 0,83 procenta na 1042,90 bodu. Burze pomohl například výrazný růst ceny akcií softwarové firmy Avast, které si polepšily o více než čtyři procenta. Dosáhly tak dosud nejvyšší ceny od doby, kdy Avast loni v květnu na pražskou burzu vstoupil. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry Avastu dnes dosáhly čtvrtého největšího objemu obchodů z hlavních emisí pražské burzy a zároveň nejvýraznějšího posílení. Zdražily o 4,42 procenta na 118 korun. Růstu dosáhly také třeba akcie bankovní skupiny Erste, s nimiž se obchodovalo v největším objemu. Posílily o 0,90 procenta na 783,60 koruny.

Se ztrátou naopak skončily například cenné papíry operátora O2, které zlevnily o 2,07 procenta na 213 korun. Podobně oslabily akcie výrobce nápojů Kofola, a to o 2,08 procenta na 283 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,68 25,65
Kč/USD 23,10 23,02

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 2,9 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, index PX stoupl o 2,9 procenta na 1042,9 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím antivirové společnosti Avast, naopak nejvíce oslabily akcie operátora O2. Předcházející týden české akcie stouply o téměř procento.

"Výsledky posledního jednání mezi USA a Čínou přinesly na trh pozitivní náladu. Summit EU přinesl novou dohodu o brexitu. Prozatím byly zveřejněné informace ze summitu EU příjemnou vzpruhou," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Dodal, že začátek výsledkové sezony v USA investory rovněž potěšil, a tak se zámořské akcie mohly vydat vzhůru. Evropa pak reagovala pozitivně na dění v zámoří i na výsledek summitu EU. "Domácí index PX zažil obrodu a dříve silně prodávané tituly se mohly konečně trochu nadýchnout," podotkl Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu, a to o 7,3 procenta na 118 Kč. Společnost zveřejnila vybraná provozní data za třetí čtvrtletí. Investory potěšilo snížení zadlužení a celkově silná výkonnost společnosti. Ta spolu se sílící librou pomohly titulu k novým maximům.

Naopak největší pokles týdne postihl akcie O2, které ztratily 0,9 procenta na 213 Kč. V případě O2 přišlo oznámení Českého telekomunikačního úřadu o termínech zahájení plánované aukce kmitočtů. Ta bude zahájena v polovině ledna 2020. Zřejmě připomenutí samotného faktu možnosti zvýšení konkurence přilákalo podle Vaníčka na trh prodejce.

Začátek příštího týdne bude ovlivněn víkendovým hlasováním o brexitové dohodě ve Velké Británii. Její přijetí parlamentem by bylo pozitivní informací. Investoři se dále zaměří na výsledkovou sezonu za tři čtvrtletí a čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, upozornil analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď