Koruna před zasedáním ČNB zůstala k euru opět téměř beze změny

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna před čtvrtečním zasedáním bankovní rady České národní banky zůstala k euru opět téměř beze změny. Proti úternímu závěru dnes ztratila pouze haléř na 24,66 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna dál oslabila o 17 haléřů na 24,34 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza po čtyřdenním poklesu stoupla.

"Koruně dnešek při vyčkávání na ČNB nepřinesl podstatnou změnu," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Centrální bankéři budou ve čtvrtek jednat o nastavení úrokových sazeb a jejich rozhodnutí je podle analytiků velkou neznámou.

Sedmičlenná bankovní rada má totiž od počátku července tři nové členy a post guvernéra převzal Aleš Michl, který v pozici člena rady hlasoval v nynějším cyklu zvyšování úroků vždy proti jejich růstu. Podle ekonomů tak rada spíše nechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, někteří nevylučují její mírné zvýšení.

Burzovní index PX ve středu vzrostl o 1,85 procenta na 1225,21 bodu. Analytici si všímají především výrazného růstu akcií antivirové firmy Avast, k jejímuž převzetí americkou softwarovou společností NortonLifeLock dnes Britský antimonopolní úřad vydal předběžné souhlasné stanovisko. Z indexu PX se dařilo cenným papírům energetické společnosti ČEZ a finančnímu sektoru. Vyplývá to z internetových stránek burzy a vyjádření analytiků.

"Hvězdou dne se stal Avast, který vyskočil o 39,58 procenta nad 201 Kč při nejvyšším denním objemu 579 milionu Kč poté, co britský regulátor podmínečně schválil fúzi se společnosti NortonLifeLock. Vzhledem k tomu, že Avast již není součásti indexu PX tak nepřidal kladné body k jeho růstu, nicméně přinesl dobrou náladu na burzu. Zároveň část získaných prostředků prodejem akcií antivirové firmy reinvestovali investoři do ostatních titulů, což pomohlo k jejich ziskům," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Akcie ČEZ rostly o 2,46 procenta na 1041 korun a podle analytika Wood & Company Vojtěcha Boháče tak umazaly ztráty z předchozích dní. Dařilo se i bankám. Moneta Money Bank posílila o tři procenta a její akcie se v závěru dne prodávaly za 82,40 Kč. Cenné papíry Erste Bank si polepšily o 1,55 procenta na 601,20 koruny a Komerční banky o 1,32 procenta na 612 korun. Akcie pojišťovny VIG uzavřely silnější o 1,65 procenta na 554 korunách.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Středa kolem 17:00

Kč/EUR

24,65

24,66

Kč/USD

24,17

24,34

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď