Koruna před radou ČNB dál zpevnila, k euru je nejsilnější od září

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna před středečním zasedáním bankovní rady České národní banky pokračovala v posilování k euru i dolaru. Dnešní den zakončila k euru silnější o sedm haléřů na 25,51 Kč/EUR, vůči dolaru si polepšila o pět haléřů na 22,41 Kč/USD. K euru byla koruna tak blízko hranice 25,50 naposledy loni v září. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes ztrácela. Index PX odepsal 1,53 procenta na 1040,05 bodu. Dolů ho táhly především rakouské finanční tituly a akcie banky Moneta.

Zpevňovat k euru začala koruna až těsně před 17:00. Krátce před tím se obchodovala u ranní hladiny. "Koruna vyčkává na výsledek zítřejšího dostaveníčka českých centrálních bankéřů. Ti dají kurzu koruny směr, kterým se vydá během prázdninových měsíců," podotkli analytici Next Finance.

Bankovní rada ČNB bude ve středu rozhodovat o nastavení měnové politiky a podle odhadů analytiků nechá úrokové sazby bez změny. Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová dnes upozornila, že po zasedáních ČNB má česká měna tendenci spíše oslabovat. "Bylo tomu tak alespoň na posledních sedmi z osmi zasedání," podotkla.

Pražská burza dnes ztrácela. Index PX odepsal 1,53 procenta na 1040,05 bodu. Dolů ho táhly především rakouské finanční tituly a akcie banky Moneta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z hlavních emisí pražské burzy dnes nejvýrazněji ztrácela Erste Bank. Akcie rakouské bankovní skupiny odepsaly téměř pět procent na závěrečných 799 korun za kus. "Důvodem byla informace, že banka vytvořila rezervu ve výši 230 milionů eur v souvislosti s činností její dceřiné společnosti, rumunské stavební spořitelny BCR," vysvětlil ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. Dodal, že jádrem problému je výplata státních dotací klientům stavebního spoření.

Na pražském parketu se dnes nedařilo ani rakouské pojišťovně VIG. Její cenné papíry zlevnily o 3,7 procenta na 572,50 Kč.

Skoro o 1,7 procenta dnes oslabil kurz akcií technologické společnosti Avast. A téměř půl druhého procenta odepsaly akcie Moneta Money Bank, které uzavřely dnešní burzovní seanci s cenou 76,15 Kč za kus.

Naopak mezi ziskové tituly se zařadily ČEZ a Kofola. Akcie energetické společnosti ČEZ dnes zpevnily o 0,74 procenta na 548 koruny, cenné papíry nápojářské firmy Kofola si polepšily o 0,69 procenta.

Akcionáři společnosti ČEZ se ve středu sejdou na valné hromadě, která bude projednávat návrh představenstva na vyplacení dividendy 24 korun na akcii. Protinávrh minoritních akcionářů je o 11 korun vyšší. "Dle našeho názoru jsou však šance na schválení vyšší dividendy minimální," uvedl Frayer.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,58 25,51
Kč/USD 22,46 22,41

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď