Koruna posílila, na údaje o loňské inflaci nereagovala

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Koruna čtvrtek posílila k euru o tři haléře na 25,61 Kč/EUR. Vůči dolaru pak zpevnila o šest haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,22 Kč/USD. Česká měna nijak nereagovala na údaje Českého statistického úřadu o spotřebitelských cenách, které za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. Pražská burza poprvé v letošním roce klesla.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že se okolní měny v regionu zhodnotily o něco více než koruna. "Obecně podporu středoevropským měnám poskytla silnější pozice eura na globálním trhu," uvedl. Koruně podle něj pomohl také rozhovor týdeníku Ekonom s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, který očekává pro letošek další zpřísňování měnové politiky a růst sazeb.

Také ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová míní, že korunu podporuje možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb. "Podle nás k tomu ale není důvod. Česká inflace zůstává v cíli a globální trhy dál trápí politická rizika - v otázce obchodní války ani brexitu stále nejsou známy konkrétní odpovědi," sdělila ČTK analytička.

V této souvislosti zmínila i zpomalování německé ekonomiky, kde podle ní reálně hrozí recese. "To jsou další důvody, proč podle nás koruna bude během měsíce mírně slábnout a ztrácet poslední zisky," dodala.

Burzovní index PX se po sedmi předchozích růstech ve čtvrtek snížil o 0,23 procenta na 1015,70 bodu. Dolů šly akcie Erste Banky a Moneta Money Bank, rostly naopak cenné papíry Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru i dolaru.

"Globální akciové trhy po předchozích silných nárůstech zaznamenaly dnes mírný výběr zisků a podobný vývoj byl k vidění i na pražské burze," podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. Obchodní aktivita byla velmi podprůměrná, doplnil analytik Komerční banky Jiří Kostka.

Nejvýraznější pokles dnes postihl akcie Erste Bank, které ubraly 1,21 procenta na 787 korun. O 0,28 procenta na 72,50 koruny si pohoršily cenné papíry Monety, Komerční banka naopak zdražila o 0,99 procenta na 866,50 Kč. Vzhůru se vydaly také akcie pojišťovny VIG o 0,65 procenta na 544 korun.

Víc než procentní ztrátu zaznamenaly ještě cenné papíry antivirové společnosti Avast a mediální CME. Avast odepsal 1,16 procenta na 85 korun, CME ztratila 1,10 procenta na 71,70 koruny, když podle Dudka korigovala předchozí přírůstky.

"V záporném teritoriu zakončil taktéž ČEZ," poukázal Dudek. Akcie energetické firmy dnes odevzdaly 0,37 procenta a končily na 544,50 koruny. Nejvýraznější růst dnes naproti tomu předvedly cenné papíry nápojářské společnosti Kofola, které zpevnily o 1,40 procenta na 290 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,64 25,61
Kč/USD 22,28 22,22

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď