Koruna posílila k euru, dopoledne opět vylepšila rekord

foto Bankovky eur a koruny.

Praha - Koruna dnes k oběma světovým měnám mírně posílila. V 17:00 se česká měna vůči euru obchodovala za 24,87 Kč/EUR, proti čtvrtečnímu závěru tak posílila o dva haléře. Dopoledne ale po zveřejnění lednové inflace posílila až na 24,77 Kč/EUR, a byla tak nejsilnější od poloviny října 2012. K dolaru dnes koruna posílila o haléř na 22,93 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza oslabila, PX klesl o 0,11 pct na 1102,93 bodu. Dolů ho táhly především české banky, naopak rakouským emisím se dařilo, stejně jako ČEZ.

"Koruna to dnes zkoušela na silnější pozice, ale stáhla se zpět a vůči euru končí týden nad 24,85," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Podle Markéty Šichtařové z Next Finance z dnešních statistických dat na investory více zapůsobila silnější inflace než zpomalení HDP, které bylo spíše argumentem k oslabení koruny. Koruna však odpoledne o dnešní zisky přišla. "Podle nás se investoři přepočítali v tom, že by poslední zrychlení tempa inflace mohlo donutit české centrální bankéře k dalšímu zvýšení úrokových sazeb," uvedla Šichtařová. Koruna podle ní musí v horizontu několika týdnů začít oslabovat. "Třeba i proto, že je podle technických indikátorů silně překoupená," poznamenala.

Statistický úřad dnes ráno uvedl, že meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 3,6 procenta z prosincových 3,2 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst od března 2012. Růst inflace ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení. Podle analytiků se inflace bude výrazně nad třemi procenty pohybovat i v dalších měsících a nevylučují další zvýšení.

Statistici také uvedli, že podle předběžného odhadu česká ekonomika loni snížila tempo růstu na 2,4 procenta z předloňských 2,8 procenta. Růst zpomalil i v posledním čtvrtletí loňského roku, a to na 1,7 procenta z 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Podle analytiků za zpomalením stálo hlavně oslabení ekonomické aktivity v cizině.

Ráno také Česká národní banka zveřejnila záznam jednání, na kterém bankovní rada zvýšila 6. února úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Pro zvýšení hlasovali guvernér Jiří Rusnok, viceguvernér Marek Mora a členové rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Benda i Holub hlasovali pro zvýšení sazeb i na předchozím prosincovém jednání. Tehdy nechala rada sazby beze změny.

Na zvýšení sazeb koruna před týdnem reagovala prudkým posílením, prolomila hranici 25 korun za euro a dostala se na nejsilnější hodnotu k euru od října 2012. Překonat kurzy z podzimu 2012 se koruně s velkou pravděpodobností v nejbližší době nepodaří. V září 2012 se kurz dostal až 24,32 Kč/EUR.

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1102,93 bodu. Dolů ho táhly především české banky a nedařilo se ani telekomunikační firmě O2. Naopak se ziskem skončily dnešní obchodování rakouské emise či energetická společnost ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Nejvýrazněji dnes ztratila Moneta Money Bank, a to 1,40 procenta na 84,60 koruny. Komerční banka přišla o 1,19 procenta, její cenné papíry tak zlevnily na 787,50 Kč. Cenné papíry O2 oslabily zhruba o procento na 230,50 koruny. Z menších emisí si mírné ztráty připsaly nápojářská Kofola a tabáková Philip Morris.

Naopak se ziskem kolem čtyř desetin procenta končily rakouské tituly. Erste Bank si polepšila o 0,46 procenta na 883 Kč a pojišťovna VIG o 0,40 procenta na 622 korun. Akcie ČEZ vzrostly o 0,77 procenta, jedna vyjde na rovných 500 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,89 24,87
Kč/USD 22,94 22,93

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,7 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 0,7 procenta na 1102,9 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se zhodnotily akcie likérky Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie Komerční banky. Předchozí týden akcie stouply o 3,6 procenta.

"Ve druhém únorovém týdnu se investoři zajímali především o dění kolem koronaviru a o pokračující výsledkovou sezonu. Přes riziko negativního ekonomického dopadu na globální ekonomiku pramenícího z šíření neznámého viru americké akciové indexy pokořily nová historická maxima. Index S&P 500 vykázal za růst o 1,3 procenta, podobně Evropa rostla prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 o 1,4 procenta. Domácí index PX se pozitivní nálady nezúčastnil," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Stock Spirits, které přidaly 4,4 procenta na 66,8 Kč. Akcie se obešla bez výraznější kurzotvorné informace. Nicméně ze začátku roku se u firmy projevovala obava z vlivu zvýšení spotřebních daní na alkohol v ČR i v Polsku, která u ní posunula cenu výrazně níže.

Naopak nejvíce klesajícím titulem domácího trhu byla Komerční banka se ztrátou 3,1 procenta na 787,5 Kč. KB reportovala výsledky za čtvrtý kvartál již předminulý týden, ale až nyní jakoby si investoři uvědomili relativní slabost provozní úrovně. Investoři aktuálně dávají v Evropě přednost bankovním titulům nabízejícím růstový příběh.

Pro příští týden se hlavní téma zájmu investorů bude týkat dění kolem koronaviru. Nicméně se zdá, že investoři se zatím snaží dané riziko přehlížet. Pokud se bude nadále zdát riziko pramenící z koronaviru jako přijatelné, tak se nedá vyloučit, že by na trhu mohla pokračovat lehce pozitivní nálada. "Avšak očekáváme, že výkyvům se obchodování v příštím týdnu nevyhne," odhadl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď