Koruna posílila k euru a vůči dolaru oslabila, pražská burza oslabila

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha/Londýn/New York - Koruna na začátku týdne posílila k euru ve srovnání s pátečním závěrem o čtyři haléře na 24,33 Kč/EUR. Vůči dolaru ale česká měna oslabila o 23 haléřů. V 17:00 se podle Patria Online obchodovala za 23,74 Kč/USD. Pražská burza zahájila nový týden nepatrným poklesem. Vyplývá to z informací na webu burzy. Koruna dnes zpevnila k euru a oslabila vůči dolaru. Pražská burza zahájila nový týden nepatrným poklesem. Vyplývá to z informací na webu burzy. Koruna dnes zpevnila k euru a oslabila vůči dolaru.

Koruna mírně posílila k euru, vůči dolaru oslabila více než o 20 haléřů

Dolar dnes zpevnil o 0,7 procenta i k euru. Podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece jsou za tím obavy o vývoj epidemie covidu v Číně. Tamní úřady v neděli oznámily první úmrtí pacienta nakaženého koronavirem od konce května. Gec se domnívá, že by to mohlo vyústit v opětovné zpřísnění protipandemických opatření, případně odložení konce politiky takzvané nulové tolerance, který se očekává příští rok. "Investoři proto hledali útočiště hlavně v americkém dolaru," uvedl.

Vůči euru zažila koruna další poklidný den. "ČNB zřejmě v posledních týdnech nemusela být na trzích příliš aktivní, jelikož její úsilí primárně směřuje k zabránění oslabení tuzemské měny," sdělil Gec. Z nedávných dat z bilance centrální banky analytici Komerční banky odhadují, že v první listopadové dekádě dokonce ČNB v podstatě neintervenovala. "Od května tak podle nás vynaložila na obranu koruny celkem 28 miliard eur, tedy 17,4 procenta svých devizových rezerv," dodal Gec.

Pražská burza nepatrně oslabila, ztrácela Komerční banka, rostl ČEZ

Index PX dnes odepsal 0,09 procenta na 1242,72 bodu. V červených číslech skončily akcie Komerční banky, naopak emise energetické společnosti ČEZ či bankovní skupiny Erste rostly. 

Hodnoty indexu pražské burzy se většinu dne pohybovaly okolo předchozího pátečního závěru. "Střídavě se pohyboval v kladných a záporných číslech, nakonec zakončil mírně v minusu. Nepatrně tak umazal část pátečních zisků," uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Banky zakončily smíšeně. Erste si během dneška připsala 0,59 procenta na 713,80 koruny, zakončila tak nejvýše od 9. června. Naopak Komerční banka pátý den za sebou oslabila, cena jejich akcií klesla o 1,47 procenta na 738 korun. Moneta Money Bank stagnovala na hodnotě 72,50 korun. V minusu skončily i cenné papíry nápojářské Kofoly, které odepsaly 0,84 procenta na 235 korun.

Po několika dnech oslabování se dnes dařilo akciím ČEZ, akcie společnosti zdražily o 0,92 procenta na 824 korun. "Přerušily tak pětidenní ztrátovou sérii. Během dne rostly i o více než 1,5 procenta, část zisků ale postupně odevzdaly," poznamenal Boháč.

Dolar zpevňuje, podporují ho obavy z dopadů covidových restrikcí v Číně

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňuje. Nejnovější koronavirové restrikce v Číně totiž prohloubily obavy ohledně vyhlídek světové ekonomiky, což podkopává zájem investorů o rizikovější měny. Euro kolem 17:30 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,8 procenta na 1,0244 USD.

Počet případů nemoci covid-19 v Číně v poslední době vzrostl. Čínské hlavní město Peking dnes uvedlo, že nyní čelí nejtěžšímu testu v souvislosti s pandemií covidu-19. V nejzasaženějších čtvrtích uzavřelo podniky a školy a zpřísnilo podmínky pro vstup do města.

"Všechny oči se upírají na Čínu a její politiku nulové tolerance vůči covidu," uvedl analytik John Doyle ze společnosti Monex USA. "Obchodníci se obávají, že Čína by mohla restrikce rozšířit, což by mohlo zpomalit hospodářský růst," cituje ho agentura Reuters.

Dolar se nyní rovněž zotavuje z rozsáhlého výprodeje v posledních týdnech, za kterým stály spekulace, že americká centrální banka (Fed) zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. "Dnešní růst kurzu dolaru vnímám spíše jako reakci na nedávné oslabení než jako známku nějaké změny," uvedl analytik Kit Juckes ze společnosti Société Générale.

Investoři nyní čekají na středeční zveřejnění zápisu z listopadového zasedání Fedu. Doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představuje ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech.

Fed na listopadovém zasedání kvůli snaze dostat pod kontrolu inflaci počtvrté za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, nejvýše téměř za 15 let.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,37 24,33
Kč/USD 23,51 23,74

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď