Koruna oslabila k euru, vliv měly nejistoty kolem brexitu

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna ve středu oslabila vůči euru o tři haléře na 25,65 Kč/EUR, vliv měly nejistoty kolem brexitu. K dolaru koruna zakončila obchodní den téměř beze změny na 22,59 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a komentářů analytiků. Oslabovala také pražská burza. Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Británie oficiálně požádala ostatní členské země Evropské unie o prodloužení brexitové lhůty do konce června.

Investoři se do velkého obchodování nehrnuli kvůli nejistotám, jak se dál bude vyvíjet situace kolem brexitu a co přinese večerní oznámení americké centrální banky (Fed) ohledně úrokových sazeb, uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Koruna pouze lehce ztrácela a vymazala zisky, kterých dosáhla na počátku týdne. Kurz během dne několikrát atakoval 25,66 Kč/EUR," doplnil.

Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory dnes českou měnu jednak zasáhla zpráva o brexitu a jednak se zdá, že ubývá lidí sázejících na vyšší úrokové sazby. "Jinými slovy, koruna je tam, kde byla v pondělí ráno před varováním (člena bankovní rady ČNB Vojtěcha) Bendy, že úrokové sazby letos vzrostou třikrát," dodal.

Burzovní index PX ve středu klesl o 0,19 procenta na 1073,37 bodu. Z emisí s největšími objemy obchodů ztrácely třeba akcie bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ztráty, nebo stagnaci zaznamenala většina hlavních emisí pražské burzy. Byly mezi nimi i cenné papíry Erste, které zlevnily o 0,47 procenta na 842 korun. Zároveň dosáhly akcie bankovní skupiny druhého největšího objemu obchodů z hlavních emisí.

Nejvýraznější propad postihl akcie softwarové firmy Avast, které si pohoršily o 2,17 procenta na 90 korun. Naopak největší posílení zaznamenaly cenné papíry mediální skupiny CME, které zdražily o 2,53 procenta na 81 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,62 25,65
Kč/USD 22,58 22,59

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď