Koruna oslabila k euru i dolaru, pražská burza dál rostla

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna ve středu oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 oproti předchozímu závěru oslabila vůči euru o sedm haléřů na 25,62 Kč/EUR a vůči dolaru o devět haléřů na 23,05 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza rostla jedenáctým dnem v řadě.

"Koruna kolem poledne negativně zareagovala na komentář (viceguvernéra České národní banky) Marka Mory, podle něhož slábnou důvody pro zvyšování sazeb," sdělil analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.

Bankovní rada ČNB na posledním jednání 25. září ponechala úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, beze změny. Mora ale tehdy hlasoval pro zvýšení sazeb. Podle analytika Komerční banky Michala Brožky byl proto dnešní Morův komentář překvapivý. "V každém případě nás poslední komunikace utvrzuje v očekávání, že úrokové sazby ČNB na příštím zasedání zůstanou beze změny," doplnil Brožka. 

Pražská burza pokračuje v růstu, který zahájila před dvěma týdny. Index PX ve středu přidal 0,22 procenta na 1059,29 bodu. Dařilo se hlavně rakouským finančním titulům. Naopak pokles postihl hlavně akcie Avastu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

"Přestože se pražská burza po většinu seance pohybovala v záporném teritoriu, nakonec se v závěru přehoupla do plusu," popsal dnešní vývoj makléř Fio banky Josef Dudek. Dodal, že index PX tak prodloužil růstovou sérii na rekordních 11 seancí v řadě.

Z hlavních emisí pražské burzy si nejlépe vedly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena vzrostla o 2,31 procenta na 822,60 koruny. Dařilo se rovněž akciím rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG), které posílily o téměř 1,7 procenta na 610 Kč za kus.

V plusu uzavřely burzovní seanci i další dva bankovní tituly obchodované v Praze. Akcie Monety zpevnily o 0,39 procenta, emise Komerční banky si polepšila o 0,38 procenta.

Naopak mezi ztrátové se zařadily akcie technologické společnosti Avast či energetické firmy ČEZ. Cenné papíry Avastu zlevnily o 2,44 procenta na 120 korun. Emise ČEZ oslabila o necelé půl procento na 520 korun za akcii.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,55 25,62
Kč/USD 22,96 23,05

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď