Koruna oslabila k euru a posílila k dolaru, burzu táhl dolů ČEZ

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes oslabila k euru a vůči dolaru naopak posílila. V 17:00 se obchodovala na 25,60 Kč/EUR a na 22,75 Kč/USD. Proti úternímu podvečeru tak vůči evropské měně ztratila pět haléřů, naopak k americké pět haléřů získala. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes ztrácela. Index PX oslabil o 0,11 procenta na 1047,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ.

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance se koruna v "plouživém oslabování" stále více blíží ke svému stodennímu průměru. "S pesimistickým výhledem ekonomiky nelze ani nic jiného čekat. Tento trend bude podle mě v příštích dnech pokračovat," podotkl.

Ve čtvrtek může korunu podle Moniky Junicke z Komerční banky rozhýbat statistika spotřebitelské inflace. "Odhadujeme, že spotřebitelská inflace v červnu zpomalila poté, co v květnu nečekaně vyskočila na 2,9 procenta," uvedla. Míní, že v průběhu roku by se spotřebitelská inflace měla držet okolo 2,5 procenta, tedy v horní polovině pásma, kam cílí Česká národní banka. "Té se tak otevírá cesta k tomu, aby letos ještě jednou zvýšila úrokové sazby," dodala.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,55 25,60
Kč/USD 22,80 22,75

 

Zdroj: Patria Online

Pražskou burzu dnes poslal do červených čísel hlavně ČEZ

Pražská burza dnes ztrácela. Index PX oslabil o 0,11 procenta na 1047,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu poklesu indexu bránila především emise mediální skupiny CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ze 12 hlavních titulů jich polovina zakončila dnešní obchodování v plusu. Nejlépe si vedly cenné papíry CME, které zdražily o 2,88 procenta na 100 Kč za akcii. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera byl zájem investorů reakcí na zprávu o údajném zájmu české finanční skupiny PPF o koupi slovenské televize Markíza, která patří právě CME.

K růstovým titulům se dnes na pražské burze zařadila také Erste či Kofola. Akcie rakouské Erste Bank zpevnily o 1,11 procenta na 857,80 koruny. Cenné papíry nápojářské společnosti Kofola si polepšily o více než procento na 301 Kč za kus.

Naopak do minusu se dnes dostaly akcie likérky Stock. Jejich hodnota klesla o 1,89 procenta na 62,40 koruny.

Na burze se nedařilo ani energetické společnosti ČEZ. Závěrečný kurz 510 Kč za akcii byl o více než půldruhého procenta nižší než na začátku dnešního obchodování. Emise oslabuje třetí den, poté co vláda v pondělí schválila, že investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy ČEZ.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď