Koruna na růst sazeb ČNB nereagovala, nakonec vůči euru oslabila

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes na rozhodnutí bankovní rady o růstu sazeb České národní banky (ČNB) významněji nereagovala, nakonec vůči euru oslabila. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,73 Kč/EUR a 23,35 Kč/USD. Vůči euru proti úternímu závěru ztratila šest haléřů, vůči dolaru stagnovala. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dnes po třech dnech růstu oslabila, PX klesl o 0,85 pct na 1307,59 bodu. Dolů ho táhly především rakouské tituly, ztratily i KB či ČEZ.

Bankovní rada ČNB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Dnes šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

Koruna ihned po rozhodnutí bankovní rady významněji nereagovala a k euru se stabilizovala kolem 24,68 koruny za euro, řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Obecně se podle něj koruně proti ostatním regionálním měnám poměrně daří díky intervencím ČNB, vyšším sazbám a silnému trhu práce. "Vzhledem k tomu, že příští zasedání již povede z pozice nového guvernéra Aleš Michl, mohlo jít o jedno z posledních rozhodnutí ČNB s takto jestřábím tónem," dodal Hájek.

Fakt, že na výrazné zvýšení úrokových sazeb koruna nereagovala posílením, je pro bankovní radu v čele s odcházejícím guvernérem Jiřím Rusnokem podle ekonomů společnosti Next Finance "studenou sprchou". Během dne naopak koruna oslabila nad hladinu 24,70 Kč/EUR. "Jak přitom víme, Česká národní banka musela v posledních týdnech koruně pomáhat, aby neoslabovala výrazně přes tuto úroveň. To tedy znamená, že Česká národní banka chtěla dnešním prudkým zvýšením sazeb zatlačit na posílení koruny. Jenže trh ji jaksi nevyslyšel," podotkli Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová.

Pražská burza dnes po třech dnech růstu oslabila, index PX klesl o 0,85 procenta na 1307,59 bodu. Dolů ho táhly především rakouské tituly, ztratila ale i Komerční banka či ČEZ. S mírným ziskem naopak skončila Monety Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Na burze dnes ztratila většina obchodovaných titulů. Nejvíce klesla rakouská pojišťovna VIG, jejíž akcie oslabily o 2,81 procenta na 553 korun. Nedařilo se ani Erste Bank, která smazala část úterních zisků a poklesla o 1,26 procenta na 676,20 korun. Komerční banka ztratila 0,78 procenta na 697,50 koruny.

Druhý den v řadě klesala energetická společnost ČEZ, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,42 procenta na 1180 korun. Nedařilo se ani akciím zbrojovky Colt CZ a nápojářské Kofoly. Naopak s mírným ziskem 0,25 procenta zakončila Moneta Money Bank, jejíž cenné papíry uzavřely dnešní obchodování na 78,80 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,67

24,73

Kč/USD

23,35

23,35

Zdroj: Patria Online

Reklama

Čtěte také: