Koruna mírně oslabila k euru a zpevnila k dolaru

foto Ilustrační foto - Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Česká měna dnes mírně oslabila k euru, a naopak zpevnila k dolaru. K 17:00 si koruna pohoršila oproti předchozímu závěru vůči euru o dva haléře na 26,11 Kč/EUR a k dolaru posílila o tři haléře na 21,44 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes klesla o 0,9 pct. Index PX se snížil na 1049,7 bodu. Dolů ho táhly akcie bank a Kofoly, z hlavních titulů se dařilo jen zbrojovce.

"V závěru týdne se zvýšená averze k riziku na globálních trzích promítla i do vývoje středoevropských měn, které dnes měly tendenci, spíše mírně oslabovat. Stejně na tom byla i česká koruna," sdělil k vývoji na finančních trzích hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Nepříznivým faktorem zůstává zejména evidence horšího vývoje kolem koronaviru, tedy především protahování restriktivních opatření a pomalejší postup očkování," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Pražská burza dnes pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,94 procenta na 1049,7 bodu, čtvrteční pokles byl výraznější. Pražskou burzu dnes táhly dolů akcie bank a nápojářské Kofoly. Z hlavních titulů se dařilo jen zbrojovce CZG s růstem o půl procenta. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Páteční odpoledne se odvíjelo negativně na většině trhů v Evropě. Podle ekonoma Patria Finance Tomáše Vlka byly dopady v Česku více vidět na pražské burze než u koruny. Nepříznivým faktorem podle něj pro trhy zůstává zejména horší vývoj koronaviru, tedy především protahování restriktivních opatření a pomalejší postup očkování.

Nejvýraznější pokles dnes zaznamenaly akcie Kofoly, které klesly o 2,23 procenta na 263 korun. Nedařilo se také bankám, akcie Komerční banky a Erste Group Bank byly dnes nejobchodovanějšími tituly. Akcie Erste Group Bank dnes odepsaly 1,82 procenta na 680,40 koruny při obchodech za více než 117 milionů korun. Cenné papíry Komerční banky při obchodech za více než 190 milionů korun snížily hodnotu o 1,18 procenta na 672 korun. Moneta Money Bank klesla o 1,32 procenta na 67,10 koruny a o procento přišly také cenné papíry pojišťovny VIG.

Cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ dnes přišly o 0,38 procenta a obchodovací týden zakončily na 528 korunách. Předchozí týden zakončily na 542 korunách. Také akcie operátora O2 dnes přišly o 0,38 procenta, výrobce netkaných textilií PFNonwovens přišel o půl procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,09 26,11
Kč/USD 21,47 21,44

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 2,3 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabovaly, index PX klesl o 2,3 procenta na 1049,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce posílily akcie společnosti Česká zbrojovka. Největší pokles postihl akcie Moneta Money Bank. Minulý týden akcie klesly o 0,2 procenta.

"Pražská burza pod vlivem vybírání zisků ve třetím lednovém týdnu sestoupila ze svého zhruba desetiměsíčního maxima. Oslabily především bankovní akcie. Těm samozřejmě neprospívá skutečnost, že vzhledem k průběhu pandemie a v tuto chvíli značně pozvolnému tempu vakcinace, je uvolňování restriktivních opatření v nedohlednu," řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Nejhůře si vedly akcie Monety, které propadly o 5,4 procenta. Následovány byly akciemi Komerční banky, jež zaznamenaly pokles o 4,1 procenta. Vybírání zisků převažovalo také u akcií ČEZ poté, co v minulém týdnu narazily na rezistenci na úrovních kolem 550 korun. Akcie ČEZ v týdenním srovnání umazaly 2,6 procenta.

Stabilním vývojem, díky svému defenzivnímu profilu, procházely dividendové akcie O2 (-0, 38 procenta) či Philip Morris ČR (-0,26 procenta). Na své zisky z předešlého týdne pak navázaly akcie České zbrojovky, když narostly o 4,65 procenta. I nadále byly přitom taženy především pozitivními očekáváními ohledně expanze na americkém trhu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď