Koruna lehce posílila k euru, polepšila si i vůči dolaru

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Koruna v pátek mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od čtvrtečního podvečera polepšila o haléř na 26,27 Kč/EUR. K dolaru zpevnila o osm haléřů a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 22,20 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza po osmi poklesech v řadě posílila, táhl ji Avast.

"Dnes zveřejněná čísla tuzemského HDP za druhé čtvrtletí, která příjemně překvapila, když ekonomika poklesla v uvozovkách jen o 10,7 procenta, zavedla korunu mírně pod 26,20 CZK/EUR," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gütler. O část zisků ale koruna později odpoledne přišla.

Silnější koruně podle něj pomáhá i nedávný nárůst tržních úrokových sazeb. Souvisí s posledními daty z ekonomiky, které vedou trh k očekávání, že by Česká národní banka mohla začít zpřísňovat měnovou politiku dříve.

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Vyplývá to z dnešního předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Hrubý domácí produkt se tak kvůli restriktivním opatřením proti šíření koronaviru propadl nejvíce v historii samostatné České republiky.

Na tom, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí prodělala zřejmě největší propad, se shodli před časem i ekonomové oslovení ČTK. V konkrétních odhadech se však lišili. V meziročním vyjádření očekávali pokles HDP o 9,7 až 18 procent a mezičtvrtletně od 7,4 do 14 procent. 

Burzovní index PX stoupl v závěru týdne o 0,65 procenta na 882,67 bodu. Nahoru ho táhly zejména akcie technologické společnosti Avast, které zdražily o více než čtyři procenta. Dařilo se také pojišťovně VIG, mírně si polepšil i energetický ČEZ. Naopak dál ztrácely bankovní tituly, pohoršil si i operátor O2. Vyplývá to z údajů na webu burzy.  

Cenné papíry firmy Avast si polepšily o 4,17 procenta na 168,65 koruny. Zisky po silných výsledcích lídrů sektoru zaznamenával technologický obor i ve světě, poznamenal Josef Dudek z Fio banky.

Z finančních titulů končila se ziskem pouze pojišťovna VIG, jejíž akcie zdražily o 2,75 procenta na 500 korun. Po osmi poklesech v řadě si polepšil ČEZ o 0,34 procenta na 446,50 koruny. Z menších emisí přidala skoro dvě procenta nápojářská Kofola a kolem procenta likérka Stock a mediální společnost CME.

Naopak bankovní sektor ztrácel. Erste Bank odepsala procento na 507,80 koruny a Moneta Money Bank 2,31 procenta na 50,80 koruny. "Obě banky dnes před otevřením trhu reportovaly slušné výsledky na provozní úrovni, nicméně čistý zisk byl negativně zasažen vyššími než očekávanými opravnými položkami," uvedl Dudek. Komerční banka, která zveřejní výsledky za 2. pololetí v pondělí, oslabila o 0,96 procenta na 515 korun. Akcie O2 končily v závěru týdne níže o 0,93 procenta na 214 Kč.

Za celý uplynulý týden pražská burza oslabila. Index PX klesl o 3,6 procenta na 882,7 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl opět akcie bankovní skupiny Erste. Největší nárůst naopak zaznamenaly akcie výrobce tkanin PFNonwovens. Předchozí týden akcie propadly o 3,5 procenta.

"Finanční trhy v týdnu opět sledovaly dvě výrazná témata, výsledkovou sezonu a další šíření pandemie covidu-19. Výsledková sezona v USA se dostala do své klíčové části a v Evropě se pomalu také rozběhla. Náladu na trzích v týdnu zhoršovaly zprávy o nárůstu počtu nových případů onemocnění covid-19 ve vybraných státech Evropy a zpětné zavádění některých restrikcí, které zhoršuje výhled na oživení ekonomiky," uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska. V Evropě akciové indexy ztrácely podle něj v průměru dvě až tři procenta.

Největší růst na pražské burze zaznamenaly akcie společnosti PFNonwovens, které posílily o 3,32 procenta na 684 Kč, avšak bez jakékoli kurzotvorné zprávy. Firma se už déle obchoduje bez významných impulzů a na nízkých objemech.

Naopak největším poklesem prošly akcie Erste Group, které propadly o 9,16 procenta na 507,8 Kč. Na banku dolehlo potvrzení hlubokého propadu ekonomik v Evropě ve čtvrtek a poté dnešní výsledky, které potvrdily hluboký propad zisku.

Investoři budou v následujícím týdnu podle analytika sledovat především vývoj nekončící pandemie covidu-19 a některé makroekonomické ukazatele. "Máme na příští týden spíše opatrný výhled s potenciálem korekce na akciových indexech," uzavřel Ryska.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 26,28 26,27
Kč/USD 22,28 22,20

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď