Koruna zavřela k euru nejsilnější za sedm let, je na 25,11 Kč/EUR

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve středu posílila k euru o šest haléřů na 25,11 Kč/EUR, a zavřela tak nejsilnější za sedm let. Podle analytiků těží z lepší nálady na trhu, který očekává uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou, a z růstu inflace v tuzemsku, jenž vrátil do hry možný růst úrokových sazeb v ČR. Vůči dolaru česká měna zpevnila o 11 haléřů, kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,52 Kč/USD. Pražská burza přerušila sérii posílení, když po pěti růstech v řadě oslabila.

Koruna k euru posílila už dopoledne a celý den se pohybovala v pásmu mezi 25,14 a 25,10 Kč/EUR. Momentálně je vůči jednotné evropské měně také nejsilnější od ukončení intervenčního režimu ČNB z dubna 2017.

Podle člena rady ČNB Vojtěcha Bendy centrální banka očekává, že koruna bude dále zpevňovat, i když ne tak silně jako v letech 2008 a 2009. Na ekonomické konferenci ve Vídni dnes řekl, že letos bude mít banka prostor ke zvýšení základní úrokové sazby a že tento krok by bylo lépe učinit dříve než později. Na třech posledních zasedáních rady Benda hlasoval pro zvýšení sazeb, byl však v menšině.

"My se s ohledem na to, že od druhého čtvrtletí čekáme zpomalování inflace a také vzhledem k opětovnému posilování koruny kloníme stále ke stabilitě sazeb," sdělil analytik Komerční banky Michal Brožka. Míra inflace v ČR byla v prosinci o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB ve své prognóze. Meziroční inflace v prosinci podle údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,2 procenta.

"Pro zahraniční spekulanty je lákavá myšlenka, že ČNB by přeci jen mohla zvýšit úrokové sazby ve snaze krotit nabobtnalou inflaci," míní ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní je pro zvýšení sazeb ale potřeba, aby přišel prvotní impuls z Německa. "Středoevropský region je ekonomicky závislý na dobré kondici německého průmyslu. Pokud bude dál hlásit problémy třeba kvůli nejistotě v mezinárodním obchodě, sazby centrálních bank ve střední Evropě hned tak neporostou," dodala.

Ve čtvrtek Český statistický úřad zveřejní vývoj cen výrobců za prosinec. "Na finanční trh by to větší vliv mít nemělo," uvedl Brožka. 

Index pražské burzy PX ve středu klesl o 0,53 procenta na 1133,09 bodu. Ztrácela naprostá většina hlavních emisí. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pěti posíleními za sebou se index pražské burzy dostal v úterý na nejvyšší hodnotu za skoro dva roky. Dnešní obchodování ale část předchozích růstů smazalo. Přispěly k tomu také akcie bankovní skupiny Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů a zároveň i nejvýraznějšího propadu z hlavních emisí burzy. Odepsaly 1,93 procenta na 843,40 koruny.

Mezi oslabujícími byly i další z emisí, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Například akcie energetické firmy ČEZ zlevnily o 0,67 procenta na 520 korun a cenné papíry Komerční banky o 1,82 procenta na 810 korun.

Oslabení burzy mírnily třeba akcie softwarové společnosti Avast. Patřily k nejobchodovanějším emisím a zároveň zdražily o 1,95 procenta na 157 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,17 25,11
Kč/USD 22,63 22,52

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď