Koruna dnes ztrácela vůči euru i dolaru, pražská burza oslabila

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes mírně oslabovala k euru, když klesla o dva haléře na 25,81 Kč/EUR. Vůči dolaru si česká měna pohoršila o osm haléřů, kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,78 Kč/USD. Po čtvrtečním jednání ČNB ji výrazněji neovlivnila ani dnešní data o nezaměstnanosti. Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 1,33 procenta na 1046,82 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie Komerční banky, ČEZ a Erste.

"Ani pro příští týden v tomto ohledu nečekáme žádnou změnu - koruna i euro budou podle nás dál mírně slábnout, evropské akcie mírně ztrácet," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Úřad práce ČR dnes oznámil, že nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245.057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Korunu to nijak nezasáhlo. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka mají informace o nezaměstnanosti minimální potenciál hýbat trhem.

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 1,33 procenta na 1046,82 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie Komerční banky, energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste, které patřily k pěti nejobchodovanějším emisím burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Akcie Komerční banky zlevnily o 1,07 procenta na 925 korun, akcie ČEZ o 1,76 procenta na 557 korun a akcie Erste o 1,92 procenta na 798,80 koruny. Nejvýraznější propad postihl cenné papíry výrobce lihovin Stock, které oslabily o 3,70 procenta na 65,10 koruny.

Ze 13 hlavních emisí pražské burzy dnes posílily pouze čtyři. Nejvíce si polepšily akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 1,20 procenta na 844 korun. Posílily také třeba akcie operátora O2, které zdražily o 0,60 procenta na 252 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,79 25,81
Kč/USD 22,70 22,78

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu nepatrně oslabily o 0,1 pct.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu nepatrně oslabily a index PX ubral 0,1 procenta na 1046,8 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo nejvíce akciím výrobce nápojů Kofola, naopak nejvíce klesly akcie pojišťovací skupiny VIG. Minulý týden české akcie posílily o 0,3 procenta.

"Stejně jako v předchozích týdnech i v tomto ovlivňovaly finanční trhy vyjednávání mezi Čínou a USA o nastavení obchodní politiky, brexit a výsledková sezona. V Evropě měly na finanční trhy negativní vliv zveřejněné makroekonomické ukazatele, zejména špatná čísla z německého průmyslu. Americké indexy odepsaly za týden řádově desetiny procenta, evropské na tom byly hůře a ztratily kolem jednoho procenta. Hlavní pražský index PX negativní náladě statečně odolával," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Nejvíce v týdnu rostly akcie Kofoly, které přidaly 4,5 procenta na 303 Kč po oznámení prodeje stoprocentního podílu ve společnosti Hoop Polska. Trh podle Lávičky reaguje pozitivně na to, že se společnosti konečně podařilo najít zájemce o problematická polská aktiva.

Naopak nejhorší výkonnost předvedly akcie VIG, které ztratily 3,5 procenta na 534 Kč. Akcie firmy na rozdíl od bank, které podpořily solidní výsledky, následovaly negativní náladu ve finančním sektoru v Evropě.

V příštím týdnu se mohou objevit nové zprávy o vyjednávání mezi vládami USA a Číny poté, co v Číně skončí oslavy nového roku. "Na příští týden máme celkově neutrální výhled s tím, že pozitivní trend na amerických trzích z posledních týdnů může být vyvážen obavami ze stále nedořešeného obchodního sporu USA a Číny," odhadl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď