Koruna dnes stagnuje vůči euru, na dolar si mírně polepšila

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna během dnešního dne mírně oslabovala vůči euru, nakonec ale uzavřela na 25,62 Kč/EUR, stejně jako ve čtvrtek vpodvečer. K dolaru dnes koruna zpevnila o osm haléřů na 22,64 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza potřetí za sebou zpevnila. Index PX vyskočil o 1,23 procenta na 1104,47 bodu. Erste Bank přidala 3,75 procenta, oslabil jen PFNonwovens.

Českou měnu ve vztahu k euru nepodpořila ani statistika platební bilance běžného účtu, která skončila za únor přebytkem 26,6 miliardy korun, uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. Kurz koruny vůči jednotné evropské měně je tak v závěru týdne na stejné úrovni, na které v pondělí začal. Ve středu se přitom její kurz dostal díky údajům o růstu spotřebitelských cen pod 25,60 CZK/EUR.

Pražská burza potřetí za sebou zpevnila. Index PX dnes vyskočil o 1,23 procenta na 1104,47 bodu. Výrazně si polepšily akcie Erste Bank, oslabily jen cenné papíry výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru, posílila vůči dolaru.

"Pražská burza zakončuje týden pěkným růstem přes jedno procento, za nímž stojí především Erste. Tato těžká váha indexu za dnešek přidává skoro čtyři procenta," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Jiří Kostka z Komerční banky poukázal na dnešní nadprůměrnou obchodní aktivitu převyšující 600 milionů korun.

Z bankovních emisí zdražila Erste Bank o 3,75 procenta na 930,60 koruny, Komerční banka o 0,59 procenta na 940,50 koruny a Moneta Money Bank o 0,12 procenta na 80,50 Kč. "Pokračoval pozitivní sentiment v evropském bankovním sektoru, spojený s růstem výnosů poté, co v tuto chvíli nehrozí odchod Británie z EU bez dohody," poznamenal makléř Fio banky Josef Dudek.

Akcie pojišťovny VIG stouply o 1,78 procenta na 629 korun a energetické společnosti ČEZ vzrostly o 0,74 procenta na 548 Kč. Vzhůru o 0,64 procenta na 94,40 koruny se posunuly cenné papíry mediální firmy CME.

Na úrovni 86 korun stagnovaly akcie výrobce antivirových programů Avast. Dnes jediný ztrátový PFNonwovens odevzdal 0,26 procenta a zakončil na 778 korunách.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,62 25,62
Kč/USD 22,72 22,64

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,7 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když index PX přidal 1,7 procenta na 1104,5 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se opět nejlépe vedlo akciím výrobce bankovní skupiny Erste, naopak nejvíce oslabily akcie výrobce antivirových programů Avast. Předcházející týden české akcie posílily o 1,1 procenta.

"Týden přinesl další vývoj v tématu brexit. Prodlužování patového stavu má nepříznivý vliv na ekonomický vývoj kvůli přetrvávající nejistotě budoucího vývoje. Zasedání Evropské centrální banky potvrdilo dřívější holubičí rétoriku, že letos centrální bankéři měnit úrokové sazby nebudou. Zámořské indexy díky solidním pátečním výsledkům bank zakončily týden na nule. Podobně tomu bylo i v Evropě. Domácí burza přidala především díky finančním firmám," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly opětovně akcie Erste Group, které posílily o 5,2 procenta na 930,6 Kč. Pro tento týden nebyla zveřejněna konkrétní kurzotvorná informace. Akcie se vyvíjela v souladu s pozitivním vývojem finančních společností v Evropě. Naopak nejhůře se dařilo akciím Avastu, které ztratily 0,6 procenta na 86 Kč. U společnosti nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Je podle Vaníčka patrné, že na trhu jsou stále prodejci.

Nacházející týden bude zkrácený o páteční svátek. Tradiční témata jako obchodní dohoda USA a Čína či brexit ustoupí do pozadí výsledkové sezoně. V průběhu týdne se představí velké zámořské banky jako Goldman Sachs či Morgan Stanley, ale své výsledky zveřejní i další významné společnosti jako například Philip Morris Int. či Netflix. "Očekáváme, že především konkrétní výsledky firem se podepíší na trendu celého trhu i týdne," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď