Koruna dnes stagnovala k euru, na dolar si ale mírně polepšila

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes zpevnila k dolaru o devět haléřů na 22,56 Kč/USD. Vůči euru česká měna stagnovala. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 25,87 Kč/EUR, o haléř slabší než v úterý vpodvečer. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes otočila směr, index PX posílil o 0,9 procenta na 1075,79 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank a Komerční banky.

"Koruna se dnes nepřipojila k dobré náladě v regionu, za kterou pravděpodobně stály volební výsledky ve Spojených státech. Ty snížily nejistotu na trzích a investoři se tak vydali nakupovat rizikovější aktiva," okomentoval dnešní obchodování se středoevropskými měnami Viktor Zeisel z Komerční banky.

Že koruna ve vztahu k euru ignorovala dobré zprávy ze světa, potvrzuje i ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. "Pro nás se z většího nadhledu nic nemění. Korunové úrokové sazby půjdou postupně nahoru, zatímco hospodářský růst bude slábnout," dodal Pikora.

Pražská burza dnes po úterním poklesu otočila směr, index PX posílil o 0,9 procenta na 1075,79 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank a Komerční banky, dařilo se ale i operátorovi O2 nebo nápojářské Kofole. Aktivita na trhu byla nadprůměrná. Objem obchodů přesáhl více než 630 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Nejobchodovanějším titulem se dnes stala Komerční banka, jejíž cenné papíry zdražily o 1,85 procenta na 882 korun. Banka ve čtvrtek zveřejní své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Trh podle průzkumu Reuters očekává meziroční růst čistého zisku o 1,4 procenta na 3,58 miliardy Kč s pomocí rostoucích úrokových výnosů.

"Komerční banka patrně nabídne za uplynulý kvartál další várku velmi stabilních čísel. Očekáváme, že čistý úrokový výnos dále povyroste (o čtyři procenta meziročně), zatímco výnosy z poplatků a provizí i výnosy z finančních operací zůstanou meziročně zhruba nezměněné," uvedli analytici Patria.cz. Dividenda by podle jejich předpokladů měla letos být 47 až 47 korun na akcii. "Což znamená velmi slušný 5,4 procenta dividendový výnos. Na příští dva roky pak navíc očekáváme růst do okolí 50 Kč na akcii," dodali.

Nejúspěšnějším titulem dne se na pražském trhu stala Erste Bank, která zhodnotila o 2,31 procenta na 938,40 Kč. Pojišťovna VIG si polepšila o 0,65 procenta na 619 korun. Jediným finančním titulem v červených číslech tak byla Moneta Money Bank. Její akcie odepsaly 0,71 procenta na 76,80 Kč. Banka dnes uvedla, že za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně o 7,8 procenta na 3,36 miliardy korun. Provozní výnosy ale klesly o tři procenta na 7,5 miliardy Kč.

Více než procento dnes přidaly akcie O2 a Kofoly. Ztrácely naopak cenné papíry technologické společnosti Avast, tabákové Philip Morris ČR a provozovatele horských středisek TMR.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,86 25,87
Kč/USD 22,65 22,56

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď