Koruna dnes posílila na 25,56 Kč/EUR a je nejsilnější od května

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes dopoledne posílila k euru na 25,56 Kč/EUR, a je tak nejsilnější od letošního května. Proti úternímu závěru zpevnila o osm haléřů, vyplývá z průběžných údajů webu Patria Online. Podle analytika Tomáše Vlka z Patria Finance trh reaguje na vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, podle kterého by bankovní rada mohla do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby ještě dvakrát.

Nejbližší zasedání bankovní rady ČNB bude 26. září a podle vyjádření Rusnoka pro agenturu Reuters by zvýšení úroků mohlo přijít ještě tento měsíc. Naposledy rada zvýšila sazby začátkem srpna, kdy stoupla základní úroková sazba o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Před tím zvedla sazby na konci června, sazby se tak měnily dvakrát krátce po sobě. Naposledy rada zvýšila úrokové sazby dvakrát za sebou před 11 lety.

Guvernér Rusnok podle Vlka pomohl svým komentářem upevnit očekávání dalšího zvyšování domácích sazeb. Kromě očekávání dvojího růstu sazeb předpokládá i odeznění tlaku na oslabování koruny. "Obě věci hrají domácí měně do karet během dnešního obchodování," uvedl Vlk. Příznivý vliv na kurz koruny má podle něj i obchodování na hlavních trzích.

Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera Rusnokův komentář sice korunu mírně podpořil, obecně ale trh s dvojím zvýšením sazeb do konce roku již počítal. "I z toho důvodu je dopad jestřábích komentářů guvernéra na korunu poměrně omezený. Z toho zároveň plyne, že samotné zvyšování sazeb, které v následujících měsících přijde, již nebude mít na kurz koruny výrazný dopad," dodal. Seidler se nadále domnívá, že kromě dvou zvýšení sazeb letos se příští rok sazby zvednou ještě dvakrát nebo třikrát. Kurz koruny letos podle něj patrně setrvá poblíž 25,50 Kč za euro.

Koruna se dnes ráno obchodovala za 25,64 Kč/EUR, což byla i úterní závěrečná hodnota. V 10:20 ale skokově posílila na 25,56 Kč/EUR. Ve stejnou dobu česká měna posílila výrazněji také k dolaru. Vůči americké měně se dnes ráno obchodovala na 22,15 Kč/USD, což byl i úterní zavírací kurz. Dopoledne ale posílila o 12 haléřů na 22,03 Kč/USD. Na těchto úrovních byla naposledy koncem prázdnin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď