Koruna dnes opět mírně zpevnila k euru, vůči dolaru oslabila

foto Euro a dolar - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes opět mírně posílila k euru, polepšila si o dva haléře na 25,78 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila společně s eurem a ztratila osm haléřů na 22,82 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes mírně ztrácela. Index PX oslabil o 0,07 procenta na 1028,40 bodu. Z hlavních emisí se nedařilo zejména Avastu a mediální CME.

"Aktivita na trhu byla malá. Většina investorů se zřejmě již vidí na vánoční dovolené, a tak objemy obchodů zůstávají nízké," podotkla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Sázky na další brzké zvýšení úrokových sazeb České národní banky, které mohou českou měnu posilovat, jsou liché, míní analytici Next Finance. Upozornili, že proti takovému postupu centrálních bankéřů jde zpomalování ekonomického růstu. "Proto podle nás koruna během příštího měsíce neposílí, ale mírně oslabí," předpověděli. 

Pražská burza dnes mírně ztrácela, index PX oslabil o 0,07 procenta na 1028,40 bodu. Z hlavních emisí se nedařilo zejména cenným papírům technologické společnosti Avast a mediální skupiny CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Dnešní seance se podle makléře Fio Banky Davida Brzka nesla ve znamení umírněnějších objemů obchodů. Celková aktivita nedosáhla ani 400 milionů korun. "Záporné body do indexu v závěru týdne přidávaly především emise s nižší kapitalizací s výraznějšími ztrátami, velké emise vesměs posilovaly," uvedl Brzek.

Akcie společnosti Avast zlevnily o více než 2,5 procenta na 76,50 koruny. Emise pojišťovny CME odepsala 1,75 procenta na 73,10 Kč.

"Na letošní minimální hodnoty se propadly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR," upozornil Brzek. Cenné papíry výrobce cigaret odepsaly 1,37 procenta na 14.380 korun.

Z finančních titulů se nedařilo akciím rakouské pojišťovny VIG. Jejich hodnota klesla o 1,18 procenta na závěrečných 544 korun za akcii.

Naopak k ziskovým se zařadily cenné papíry společností Pegas a ČEZ. Akcie textilky Pegas Nonwovens zdražily o 0,93 procenta na 870 korun. Cenné papíry ČEZ zpevnily o 0,73 procenta na 550 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,80 25,78
Kč/USD 22,74 22,82

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,2 procenta

Akcie na pražské burze v tomto týdnu oslabily a index PX ubral 1,2 procenta na 1028,4 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo opět především akciím likérky Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie antivirové společnosti Avast. Minulý týden akcie oslabily o 2,7 procenta.

"V týdnu se sledovalo dění kolem brexitu. Konkrétně očekávané hlasování samotné Británie o dohodě s EU, které se nakonec odložilo. Trhy se obávají tzv. tvrdého vystoupení Británie z EU. Takový postup by znamenal především nejistotu, která by byla doprovázena prodejním tlakem. Zámořské trhy zakončily týden v červené nule. Evropa v podobě indexu DAX dokázala odolat a přidat 0,7 procenta. Na domácím trhu úřadovali prodejci," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Stock Spirits, které přidaly 3,5 procenta na 62,1 Kč. Akcie druhý týden pokračují v růstu po solidních výsledcích za třetí čtvrtletí. Naopak nejhůře se dařilo akciím společnosti Avast, které propadly o pět procent na 76,5 Kč. Důvodem je pokračující globální výprodej v technologickém sektoru a rostoucí riziko tvrdého brexitu, což dopadá na společnost vzhledem k tomu, že jsou její akcie primárně obchodovány v Londýně.

Předvánoční týden bude patřit zasedání americké centrální banky Fed, který ve středu zřejmě zvýší sazby o 25 bodů. Investoři se zaměří především na tiskovou konferenci, kde bude představen ekonomický výhled a odhad bankéřů na vývoj sazeb v příštím roce. Vedle toho se bude stále diskutovat o dění kolem brexitu. "Celkově bychom pro příští týden očekávali stále nervózní obchodování kvůli výše zmíněným faktorům," odhadl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď