Koronavirus se dál šíří, některé evropské země hlásí rekordy

foto Personál zdravotnického zařízení pro pacienty s covidem v Kyjevě, 21. října 2021.

Praha - V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie hlásí Rusko, Ukrajina či Lotyšsko. Šíření covidu-19 nadále zrychluje i na Slovensku, v Německu a v Česku. Izraelské a ruské laboratoře potvrdili nález nové mutace koronavirové varianty delta označované jako AY.4.2. Podle odborníků se zdá, že bude ještě nakažlivější než dosavadní mutace. Firma Pfizer/BionTech oznámila, že třetí dávka její vakcína proti covidu-19 je účinná na 95,6 procenta.

Dosud nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí spojených s nemocí covid-19 dnes registrovalo Rusko a také sousední Ukrajina. V Rusku se za posledních 24 hodin potvrdilo 36.339 infekcí a 1036 lidí na covid-19 zemřelo. V zemi bude od 30. října do 7. listopadu platit týden volna. Moskva na tento týden vyhlásí přísnou uzávěru. Evropská unie ve zprávě k ruským číslům uvedla, že proti Rusku se obrátila systematická dezinformační kampaň v médiích, kterými se Moskva na Západě snaží vyvolat pochybnosti a obavy z očkování proti covidu-19. Ukrajina za poslední den připsala do statistik 22.415 nakažených a 546 souvisejících úmrtí.

Maximální denní přírůstek zaznamenalo i Lotyšsko, kde přibylo 2935 potvrzených případů koronaviru. V této pobaltské zemi, která má nyní nejvyšší míru nákazy v Evropě, dnes začíná měsíční lockdown. Otevřené zůstávají jen obchody se zbožím každodenní potřeby, opět platí zákaz nočního vycházení a školy vyučují na dálku.

Slovensko registrovalo druhý den po sobě přes 3000 nakažených, epidemická opatření ale zatím zpřísňovat nebude. Epidemická situace se zhoršuje také v Česku, v přepočtu na obyvatele je na tom ale ČR lépe než Slovensko. V Německu zrychluje šíření koronavirové infekce osmým dnem v řadě. Za uplynulých 24 hodin se nákaza koronavirem prokázala u 16.077 lidí, před týdnem to bylo zhruba 12.400 případů. V Británii poprvé od 17. července přibylo za jediný den přes 50.000 nově nakažených.

Přední ruský epidemiolog Alexandr Gorelov dnes uvedl, že v Rusku se potvrdila subvarianta mutace delta známá jako AY.4.2. Podle Gorelova může být zhruba o 15 procent infekčnější než dosavadní mutace. Izraelský premiér Naftali Bennet nařídil představitelům zdravotnictví, aby subvariantu pečlivě sledovali. V úterý ji do Izraele přivezl 11letý chlapec z Moldavska. Izrael nicméně od 1. listopadu umožní vstup do země zahraničním turistům, kteří cestují po vlastní ose. Musí mít dokončené očkování nebo se prokázat dokumentem o prodělání nemoci covid-19 a mít alespoň jednu dávku proticovidové vakcíny.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pravděpodobně nerozhodne o ruské vakcíně proti covidu-19 Sputnik V dříve než v prvním čtvrtletí příštího roku. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Ruské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pracuje na dokončení potřebné dokumentace.

Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech dnes zveřejnily výsledky třetí fáze klinických testů, podle kterých je posilující třetí dávka jejich proticovidové vakcíny účinná na 95,6 procenta, a to i proti mutaci delta.

Prezidenti a předsedové vlád unijních zemí se dnes na summitu EU shodli, že unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze rozptýlit odpor vůči vakcínám. Závěry naopak nepřinesli žádná doporučení ohledně případných karanténních opatření při nepříznivém vývoji epidemické situace, jaký aktuálně zažívá řada zemí EU.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že kvůli pandemii mohlo po celém světě zahynout 80.000 až 180.000 zdravotníků. WHO proto vyzvala bohaté státy, aby sdíleli vakcíny s rozvojovými zeměmi, kde je naočkováno minimum pracovníků ve zdravotnictví. Evropská rada se v tomto směru opět přihlásila ke snaze zajistit celosvětově přístup k vakcínám a vyzvala k "rychlému odstranění překážek" v jejich globální distribuci. Nesdělila ale, o jaké jde překážky.

Indické úřady oznámily, že zdravotníci v zemi použili miliardu dávek vakcín proti covidu-19. V této asijské zemi, kde žije na 1,4 miliardy obyvatel, je plně imunizováno takřka 30 procent Indů. Bílý dům informoval, že Spojené státy darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19 a jsou tak největším dárcem na světě.

Francouzští zákonodárci schválili zákon, který prodlouží používání zdravotnických pasů v zemi do 31. července příštího roku. O normě bude ještě hlasovat Senát. Plně naočkováno je ve Francii 67,5 procenta populace, povinný certifikát má k očkování přimět další lidi. Agentura AFP dnes napsala, že ve Francii se velmi dobře prodávají knihy plné dezinformací o pandemii, které ovlivňují dění ve společnosti.

Na konec tvrdé uzávěry se chystá australské pětimilionové město Melbourne, skončí v noci na pátek místního času. Podle australského tisku bezmála devítiměsíční uzávěra platná v Melbourne a okolí byla nejdelší na světě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď