Kopřivnice postaví sochu svému rodákovi Emilu Zátopkovi

foto Socha Emila Zátopka na Stadionu mládeže ve Zlíně. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu začínal svoji sportovní dráhu ve čtyřicátých letech právě ve Zlíně, kde pracoval u firmy Baťa. Sochu navrhl zlínský výtvarník Radim Hanke.

Kopřivnice (Novojičínsko) - Město Kopřivnice na Novojičínsku postaví bronzovou sochu svému rodákovi, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi. Schválili to zastupitelé, sdělil dnes ČTK za kopřivnickou radnici David Macháček. Socha by měla být odhalena v září 2022 při oslavách 100. výročí Zátopkova narození. Dílo má vytvořit akademický sochař Jaroslav Brož, který je autorem Zátopkovy sochy, jež stojí od roku 2002 v parku Olympijského muzea v Lausanne.

Zastupitelé se zatím neshodli na tom, kde bude socha stát. "Část zastupitelů prosazuje umístění sochy do centra města, další by ji raději viděli v prostoru před Lašským muzeem, které se má proměnit v muzeum rodáků s novou expozicí Emila a Dany Zátopkových," uvedl Macháček. Kopřivnická místostarostka Dagmar Rysová řekla, že do diskuse o tom, kde socha bude stát, bude mít možnost promluvit i veřejnost.

Pořízení sochy má vyjít zhruba na 1,5 milionu korun. Na její financování chce vedení města využít i veřejnou sbírku.

Nově koncipovaná muzejní expozice manželů Zátopkových se má přesunout z prostor Technického muzea Tatry do Lašského muzea, které se má postupně proměnit v muzeum kopřivnických rodáků. Expozice by měla být otevřena před zahájením turistické sezony v roce 2022.

Zátopek získal na olympijských hrách v Londýně a Helsinkách v letech 1948 a 1952 čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili, včetně trojkombinace tratí na 5000 metrů, 10.000 metrů a maratonu. Na maratonské trati v Helsinkách navíc závodil úplně poprvé - a překonal olympijský rekord o šest minut. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. Zemřel v listopadu 2000. Jeho manželka Dana Zátopková, která zemřela letos v březnu, byla olympijskou vítězkou v hodu oštěpem z roku 1952.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 15. června 2021

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď