Kontroly bezinfekčnosti hostů někteří pražští restauratéři odmítají

foto Připíjení pivem v restauraci - ilustrační foto.

Praha - Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů na koronavirus. Někde je přes povinnost provádět nebudou, hosty budou nadále informovat o platných nařízeních. Podnikatelé v gastronomii jsou přesvědčeni o tom, že restrikce povede k úbytku hostů, předpokládají pokles tržeb až o několik desítek procent. Vláda by proto podle nich měla představit řešení ekonomických dopadů tohoto kroku. Vyplývá to z odpovědí restauratérů na dotaz ČTK. Za porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví hrozí pokuta až tři milionu korun. Kontrolovat je mohou krajské hygienické stanice a policie. Od jara hygienici provedli přes 45.000 kontrol zaměřených na protiepidemická opatření.

Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že provozovatelé stravovacích provozů budou muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů certifikát o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platném negativním testu. Zákazníkovi, který se dokladem neprokáže, neumožní vstup do podniku, nebo mu neposkytnou službu.

"Žádný hospodský s minimálním vztahem k zákazníkovi přece nemůže chtít po hostovi jakoukoliv potenciálně trapnou, nepříjemnou lustrační zkoušku. Umím si to představit v nějakém fastfoodu, kde není žádný vztah k zákazníkovi, ale v restauraci bych si radši dal facku, než abych takhle ponižoval hosta," řekl restauratér Michal Kozlíček. Provozovatelé gastronomických provozů podle něj ani nemají právo zjišťovat cokoliv o zdravotním stavu hosta. Vzhledem k tomu, že nemohou ručit za pravost potvrzení, kontrola podle něj ztrácí smysl.

Při obědové špičce a za současné personální situace si Kozlíček ani nedokáže představit, jak by zaměstnanci mohli stíhat provádět tyto kontroly. V restauraci a baru vyvěsí ceduli o aktuálních nařízeních a odpovědnost za dodržování nechá na hostech. "Nebudeme předstírat kontrolu," uvedl.

Personál vinných barů Vinograf bude o předložení dokladů o bezinfekčnosti žádat u stolu při objednávce. "Vzhledem k tomu, že vláda nestanovila žádné detaily k podkladům prokazujícím bezinfekčnost a provozovatel restaurace nemá oprávnění hosta ztotožňovat, tak kontrola proběhne pouhým vizuálním zjištěním, zda nějaký podklad host má. Za kvalitu si odpovídá sám. Naší snahou je samozřejmě co nejméně zatěžovat hosta a provoz restaurace tímto kontrolním procesem," řekl spolumajitel Vinografu Jan Horešovský.

O účinnosti opatření má Horešovský pochybnosti. V minulosti se ale podle něj prokázalo, že jakékoliv omezení vede k poklesu návštěvnosti. Stát by podle něj neměl nechávat propad tržeb na restauratérech. Měl by nabídnout pomoc třeba obdobnou, kterou zavádí pro automobilové firmy, řekl. Ty chce vláda zařadit do programu na podporu zaměstnanosti Antivirus.

V kavárnách SmetanaQ a Slavia budou zaměstnanci hosty kontrolovat také až po usazení, uvedla za podniky Petra Onderková. Zatíží to podle ní personál a prodlouží čekací dobu na objednávku. Pro mnoho zařízení to bude podle ní znamenat nutnost najmout dalšího pracovníka.

"Šokující zprávou pro nás bylo oznámení, že opatření se netýkají food courtů v obchodních centrech z důvodu složité kontroly zákazníků. Pokud kontrolu opravdu nelze provádět, stejná opatření by měla platit i při vstupu do obchodních center," řekla dále Onderková.

Vláda ve středu také rozhodla o tom, že neočkovaní lidé od 1. listopadu nebudou mít preventivní test na koronavirus dále hrazený ze zdravotního pojištění. Navíc zkrátila jejich platnost. Tyto kroky spolu se zavedením kontroly v pohostinství povedou podle Onderkové k tomu, že do restaurací budou přicházet většinou jen plně očkovaní. Odhaduje pokles tržeb až o několik desítek procent. Hrozí podle ní to, že opatření nebudou dodržována a epidemická situace se ještě zhorší. "Zavedení těchto opatření stejně křivku nárůstu epidemie nezastaví, takže můžeme očekávat, že vláda zase bude postupně přitvrzovat ve vybraných a 'osvědčených' odvětvích jako v minulosti - v kultuře, školství a pohostinství," doplnila.

Pražský gastronomický koncept Manifesto, který funguje ve venkovním prostoru a lidé si občerstvení objednávají sami u okének, novému vládnímu opatření rozumí tak, že se na něj vztahují pravidla platná pro stravovací zóny v nákupních centrech. "Proškolíme tu část obsluhy, která například řeší rezervace stolů nebo servis nápojů, aby hosty poprosili o nahlédnutí do průkazu o testech či očkování," řekla za Manifesto Radka Ondráčková. Snahou podle ní i nadále bude chránit zdraví zákazníků a personálu. V provozu jsou tak nově glampingové stany s odděleným sezením pro menší skupiny hostů, v plánu je instalace průsvitných ochranných rolet do výdejních oken.

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje provoz v restauracích, je vydané podle zákona o ochraně veřejného zdraví a podle takzvaného pandemického zákona. V obou se počítá s maximální sankcí za porušení zákona ve výši tři miliony korun pro právnické osoby, při opakovaném ještě o milion korun víc. Fyzickým osobám hrozí až milionu, při opakovaném spáchání dva miliony. Ze současné povinnosti návštěvníka při kontrole bezinfekčnost doložit, od 1. listopadu povinnost přechází na provozovatele, který ji musí zkontrolovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď