Konference o budoucnosti Evropy: schází se druhý panel občanů

foto EP

Ve Štrasburku se o tomto víkendu sejde druhý debatní panel pro občany Evropské unie. Jde o součást masově-veřejného diskusního projektu Konference o budoucnosti Evropy, zúčastní se ho 200 vybraných delegátů.

Panel číslo dvě, který se sejde přesně týden po premiérového akci tohoto druhu, se zaměří na evropskou demokracii a její hodnoty, na uplatňování práva a na bezpečnost v unijním prostoru. V roli hostitele se představí slovinský ministr pro evropské záležitosti a spoluředitel výkonného výboru Konference o budoucnosti Evropy Gašper Dovžan.

Program panelu naleznete zde: weekend’s programme.

Evropské debatní panely, kterých jsou coby součást zmíněné konference čtyři, představují jeden z ústředních pilířů celého projektu. Jeho zakladateli jsou Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise.

Každý panel bude z jedné třetiny tvořen mladými lidmi ve věku 16 až 25 let, přičemž bude respektováno vyvážené zastoupení žen a mužů. V zájmu posílení transparentnosti budou plenární jednání panelů (tj. diskuse všech 200 občanů) živě přenášena na vícejazyčné digitální platformě konference ve 24 jazycích.

Od září 2021 do ledna 2022 jsou v plánu všechny čtyři panelové diskuse. Ve vícejazyčném prostředí se účastníci každého panelu sejdou vždy třikrát, aby postupně diskutovali o těchto vybraných tématech:

1) silnější hospodářství, sociální spravedlnost, zaměstnanost / vzdělávání, mládež, kultura, sport / digitální transformace;

2) evropská demokracie a hodnoty, práva, právní stát, bezpečnost;

3) změna klimatu, životní prostředí a zdraví a

4) EU ve světě a migrace.

Každý panel se sejde jednou, aby zahájil svou práci před dalším plenárním zasedáním konference ve dnech 22.–23. října. Během prvních zasedání budou panely diskutovat o různých představách občanů o budoucnosti a vyberou si, na která dílčí témata se chtějí zaměřit. Vyberou také své zástupce na plenární zasedání konference.

První dva panely představí a projednají svá doporučení na plenárním zasedání konference v prosinci 2021, třetí a čtvrtý panel tak učiní v lednu 2022.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď