Konečné výsledky 1. kola: O post prezidenta Francie se utkají Macron a Le Penová

foto Emmanuel Macron a Marine Le Penová, dva postupující do druhého kola francouzských prezidentských voleb, na obrazovce ve volebním štábu vůdkyně krajní pravice v Paříži, 10. dubna 2022.

Paříž - Do druhého kola francouzských prezidentských voleb podle konečných výsledků postoupili současný centristický prezident Emmanuel Macron s 27,84 procenta a krajně pravicová politička Marine Le Penová s 23,15 procenta. Na třetím místě skončil s 21,95 procenta krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.

Konečné výsledky se příliš neliší od těch předběžných, které byly zveřejněny v neděli večer po skončení prvního kola hlasování. Macron i Le Penová již dnes zahájili kampaň před druhým kolem, které bude 24. dubna. I nejnovější průzkumy mapující podporu dvou kandidátů nasvědčovaly vítězství prezidenta Macrona, přičemž mu přisuzovaly 52,5 až 55 procent hlasů.

Macron dnes zamířil na severovýchod Francie, který je jednou z bašt Le Penové. Ve městě Denain, což je podle agentury Reuters jedno z nejchudších měst v zemi, mimo jiné kritizoval ekonomické sliby své rivalky jako odtržené od reality. "Snažím se jasně říci, že můj program je sociálně zaměřený," řekl při setkání s obyvateli.

Podle Reuters byly místy tyto rozhovory poměrně vyhrocené, když místní dávali najevo nesouhlas s některými prezidentovými návrhy, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu. "Celé je to divadlo... Teď s námi přišel mluvit, protože se bojí, že ho porazí Marine Le Penová," řekla reportérovi před dějištěm mítinku 36letá nezaměstnaná matka šesti dětí Stephanie Bertaová.

Macron měl poté na programu ještě návštěvu Štrasburku, zatímco Le Penová s kolegy ze své strany Národní sdružení (RN) plánovala další postup. Podle agentury AP má krajně pravicová politička v úmyslu dál akcentovat otázku rostoucích cen potravin či energií, které dopadají především na chudší domácnosti. Při dnešní návštěvě výrobce obilných produktů v Burgundsku plánovala ohlásit "silná, naléhavá rozhodnutí na ochranu kupní síly Francouzů".

Kromě Macrona, Le Penové a Mélenchona se v prvním kole voleb přes kritickou pětiprocentní hranici, která rozhoduje o výši státního příspěvku na předvolební kampaň, přehoupl ještě krajně pravicový bývalý novinář Éric Zemmour. Získal 7,07 procenta a pro druhé kolo podpořil Le Penovou. Na pátém místě skončila republikánka Valérie Pécresseová se 4,78 procenta, která již své stoupence požádala o finanční podporu k uhrazení kampaně.

K urnám v neděli dorazilo 73,69 procenta registrovaných voličů. Je to druhá nejnižší volební účast v prvním kole prezidentských voleb, nejnižší byla v roce 2002. Očekává se, že druhé kolo letos rovněž vynechá asi čtvrtina voličů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď