Končících 19 senátorů získá na odchodném 11,2 milionu korun

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Milan Štěch.

Praha - Kancelář Senátu na odchodném vyplatí 19 senátorům, kteří tuto neděli se členstvím v horní komoře skončí, celkem 11,2 milionu korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Na nejvyšší sumu bude mít nárok z titulu funkce dosavadní místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Senátorům na základě zákona náleží odchodné ve výši pětinásobku jejich posledního měsíčního platu, pokud byli členy horní komory alespoň čtyři roky. Základní měsíční výše platu zákonodárce činí letos 90.800 korun.

Štěch má jako místopředseda Senátu měsíční příjem 173.200 korun a náležet mu tak odchodné 866.000 korun. Měsíční plat 127.800 korun mají předsedové výborů a komisí. Předsedové senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL), ústavně-právního výboru Miroslav Antl a mandátového a imunitního výboru Ivo Bárek (oba za ČSSD) tak mají nárok na odchodné 639.000 korun.

Stejně na tom jsou předsedové ústavní komise Jiří Dienstbier, komise pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil (oba za ČSSD) a komise věnující se suchu a povodním Jiří Burian (ODS). Na obdobnou částku by měla mít nárok také předsedkyně senátorského klubu ANO a žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Částku na odchodné vyplatí Kancelář Senátu po dohodě s ministerstvem financí ze své rezervy nespotřebovaných výdajů z minulých let, nikoli z letošního rozpočtu, uvedla Nguyen. Dodala, že odchodné bude vyplaceno končícím senátorům v případě, že nezačnou do tří měsíců vykonávat jinou funkci podle zákona o platech ústavních činitelů. Odchodné tak dostanou v lednu.

Senátorům, kteří letos neobhajovali nebo neobhájili mandát, skončí funkční období v neděli 18. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 2. prosince 2020

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď