Končí možnost měnit pořadí na kandidátkách do eurovoleb

foto Volby. Ilustrační foto.

Praha - Strany a hnutí dnes mají poslední příležitost k tomu, aby změnily pořadí na kandidátkách pro květnové volby. Mohou také případně doplnit další uchazeče o křeslo europoslance. Kandidátů včetně náhradníků ale nesmí být více než 28 na jedno volební uskupení.

Ministerstvo vnitra má nejpozději ve středu oznámit kandidujícím seskupením oznámit zjištěné chyby na volebních přihláškách. Pokud je bude možné odstranit, na nápravu budou mít strany čas do 4. dubna.

Lhůta pro přihlášení k evropským volbám skončila minulé úterý. Možnost podle ministerstva využilo 40 uskupení včetně šesti dvoučlenných koalic. Lidé budou mít v nabídce všech devět sněmovních stran a také nová hnutí, která vznikla letos. Mnohá z nich jsou kriticky naladěna vůči EU. O tom, která uskupení budou k volbám připuštěna, rozhodne ministerstvo vnitra do 6. dubna. Evropské volby se uskuteční o posledním květnovém víkendu, voliči v Česku v nich vyberou 21 nových či staronových zástupců Evropského parlamentu, který má mít po odchodu Velké Británie sedm stovek členů.

V minulých evropských volbách před pěti lety si lidé mohli vybírat z nabídky 38 seskupení. Nejlépe z nich uspělo hnutí ANO 2011 se ziskem 16 procent hlasů těsně před společnou kandidátkou TOP 09 a STAN, třetí byla ČSSD. Tato uskupení si rovnoměrně rozdělila 12 z 21 křesel českých europoslanců. Tři evropské poslance získala KSČM, po dvou lidovci a občanští demokraté a jedno místo obsadili Svobodní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď