Většina KSČM chce konec tolerance, lídři se s ANO sejdou ve středu

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři po jednání výkonného výboru komunistické strany 5. února 2021 v Praze.

Praha - Podle většiny členů ústředního výboru KSČM neplní hnutí ANO toleranční smlouvu, kterou s ním komunisté uzavřeli před třemi lety, a slíbili tak podporu menšinovému kabinetu. Vyjednavači ANO a KSČM se k dohodovacímu řízení sejdou ve středu v 17:00 ve Strakově akademii, řekl ČTK předseda komunistů Vojtěch Filip. "Máme mandát na to, abychom jednali o nesplněných věcech. Pokud nebudou splněny, tak to dohodovací řízení skončí vypovězením. Ale nevím, co (lídři ANO) předloží, znají naše podmínky," uvedl.

Na devadesát členů širokého vedení KSČM hlasovalo o dalším postoji k toleranci vůči menšinové vládě od konce minulého týdne do dnešních 18:00. Drtivá většina se vyslovila pro větu "Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě". Proti bylo podle místopředsedy Petra Šimůnka devět hlasů.

Vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) dnes o možném konci spolupráce s komunisty nejednala.

Vyjednáváním pověřil minulý čtvrtek výkonný výbor KSČM Filipa, místopředsedu strany Stanislava Grospiče a šéfa sněmovního klubu Pavla Kováčika. Podle Filipa neplní některé z bodů toleranční dohody ANO už od července minulého roku, od letošního února pak porušuje podmínky ohledně řešení epidemie koronaviru dohodnuté v souvislosti s prodloužením nouzového stavu.

Za jednu z řady kapek pro konec tolerance označil minulý týden Kováčik rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami zkrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

Spokojeni jsou komunisté s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. Částečně vláda podle nich plní požadavky na zpřísnění ochrany přírodních zdrojů. Zcela podle Filipa kabinet neplní sliby v postupu proti růstu cen bydlení a podpoře výstavby obecních bytů. KSČM žádá také sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny a vznik banky v rukou státu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď