Komisař Potužník: Národní pavilon by měl být hotový do konce března

foto Zkušební verzi systém S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) vyrobil v létě před dvěma lety v poušti Sweihan ve Spojených arabských emirátech první desítky litrů vody ze vzduchu jen s pomocí solární energie. Na snímku komisař Jiří František Potužník.

Magnet české účasti, technologický unikát S.A.W.E.R na získávání vody z pouštního vzduchu, stihl tým nainstalovat už loni na podzim. Dalším krokem je osázení okolní zahrady a zprovozněni systému. Od dubna do srpna čeká celý areál na ploše 438 hektarů povinná hybernace.

Fotogalerie

Příprava českého pavilonu pro Všeobecnou světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji probíhá průběžně, navzdory téměř ročnímu odročení termínu zahájení akce na začátek října 2021. Dílčí zpoždění, způsobená uvalením protipandemickými opatřeními ze strany organizátorů, využily účastnické země a jejich týmy různým způsobem. Na práci českých organizátorů neměly tyto průtahy zásadní vliv.

„Pokud jsme někde zpoždění pocítili, bylo to při stavbě pavilonu, proto jsme vyměnili dodavatele. V daném okamžiku se stavební práce opět rozběhly. Drtivá většina uměleckých exponátů je hotová, finalizují se technologické expozice. Doufám, že do konce března budeme mít pavilon hotový a instalujeme v něm technologii S.A.W.E.R., vyrábějící vodu ze vzduchu a zavlažující přilehlou zahradu,” uvedl generální komisař české národní účasti Jiří František Potužník. V tuto chvíli se podle něj neví, zda se některé z exponátů povede dovézt do Dubaje ještě na jaře, nebo zda se budou připravovat pro návštěvníky až těsně před zahájením výstavy.

EXPO 2020 potrvá v největším městě Spojených arabských emirátů šest měsíců, tedy do konce března 2022. Půjde o první světovou výstavu v regionu Střední východ, Afrika a jižní Asie. Centrální pořadatelé šli příkladem a stihli už postavit skoro všechny své stavby. „Dokonce jsme dostali zprávu, že od 22. ledna by měl být pro veřejnost otevřen centrální pavilon v zóně Sustainability, což je hlavní budova v té části areálu, kde bude vystavovat Česká republika. Myslím, že do března až dubna bude hotovo devadesát pět procent staveb účastníků,” podotkl Potužník. Zemí by se mělo v Dubaji představit 192, spolu s nadnárodními společnosti, vzdělávacími institucemi a nevládními organizacemi by měl tento počet překročit číslo 200.

Některé národní delegace roční odklad „nakopl”, vedle české expozice vyrostl například velkou rychlostí pavilon Singapuru. Některé stavby byly zpomaleny či odloženy, některé země dokonce rezignovaly na postavení původně zamýšlených pavilonů a přesunuly se do prostor, které jim nabídli organizátoři. „My jsme mohli, díky prodlevě, nainstalovat technologii S.A.W.E.R. už na podzim. V lednu nebo únoru bychom měli osázet zahradu a systém zprovoznit. Potom nás čeká konzervace pavilonu, protože celé EXPO by mělo být od dubna do srpna hybernováno,” uzavírá komisař Potužník. Tématem chystané Všeobecné světové výstavy je „Connecting Minds, Creatiung the Future” s podtématy Udržitelnost, Mobilita a Příležitost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď